BRATISLAVA. Keď sa hovorí o masovom zániku živočíšnych druhov, mnohí si predstavia apokalyptické scenáre. Výbuchy sopiek, obrovské zemetrasenia alebo zrážky asteroidov so Zemou.
Nie všetky vyhynutia však prebiehajú takto dramaticky. Podľa novej štúdie uverejnenej v žurnále Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology prvé hromadné vymieranie spôsobili nové organizmy, ktoré radikálne zmenili ekosystém.
V skutočnosti aj toto vymieranie prišlo po explózii, nebola však reálna. Vedci ju nazývajú Kambrická explózia a označuje výrazné rozšírenie stavovcov a článkonožcov.
V rovnakom období, zhruba pred 540-timi miliónmi rokov vyhynuli aj prvé mnohobunkové organizmy z obdobia ediakar. Za ich vyhubením stáli práve nové druhy živočíchov.
„Tieto nové druhy boli ekologickými inžiniermi, ktorí zmenili prostredie tak, že to ohrozovalo prežitie starších živočíšnych druhov,“ vysvetlil v publikácií vedúci výskumu Simon Darroch z Vanderbiltovej univerzity.
K týmto záverom paleontológovia dospeli vďaka nálezu nových, výnimočne zachovaných fosílií ediakarských živočíchov v Namíbii. Organizmy z tohto obdobia boli zväčša nehybné, mali mäkké telá a žiadnu kostru - ich fosílie sú preto veľmi vzácne.
Aj keď štúdia neprináša žiadne definitívne závery, pomáha lepšie pochopiť kauzalitu ekologického vývoja na planéte.
Zároveň je však varovaním pre ľudí – dnešných najschopnejších ekologických inžinierov, ktorí už dohnali nejeden živočíšny druh na pokraj alebo až k úplnému vyhynutiu.
DOI: 10.1016/j.palaeo.2016.07.003