JOHANESBURG. Medzinárodný tím bádateľov objavil v prehistorickej lokalite v jaskyni Swartkrans neďaleko juhoafrického Johannesburgu najstaršie ľudskú fosíliu s dôkazom rakoviny. Nález podľa vedcov ukazuje, že rakovina nie je len záležitosťou modernej spoločnosti, ako sa niektorí ľudia domnievajú.
Nádor objavili na prste pravekého človeka starého asi 1,7 milióna rokov. Tento človek patril podľa bádateľov buď k druhu Homo ergaster, alebo k druhu Paranthropus robustus.
Tumory boli na iných fosíliách objavené už predtým - k tým najstarším patrí napríklad kosť chorvátskeho neandertálca, ktorý žil asi pred 120-tisíc rokmi.

O novom objave informoval bádateľský tím v časopise South African Journal of Science s tým, že priehlavková kostička vykazovala osteosarkóm - pomerne vzácny a zhubný typ nádoru kosti. Vedci dúfajú, že tento nález pootvorí dvere k pochopeniu vzniku tohto nádoru.
Aj keď rakovina postihuje veľké množstvo živočíšnych druhov, niektorí ľudia si myslia, že táto choroba je až problémom ľudí modernej civilizácie.
"Moderná medicína má tendenciu predpokladať, že rakovina a nádory u ľudí vznikli v dôsledku moderného životného štýlu a okolitého prostredia. Naša štúdia ukazuje, že tieto choroby sa u našich predkov objavili milióny rokov predtým, než vznikla moderná priemyselná spoločnosť," povedal podľa BBC jeden z bádateľov Edward Odes.
Bádateľ Patrick Randolph-Quinney však pripustil, že súčasný západný životný štýl zvyšuje riziko niektorých druhov nádorov, ako napríklad rakovinu konečníka kvôli určitému typu potravy, rakovinu pečene kvôli nadmernej konzumácii alkoholu alebo rakovinu pľúc kvôli fajčeniu.
DOI: 10.17159/sajs.2016/20150471