SME

Virálny hit Ice Bucket Challenge skutočne pomohol vede aj pacientom

Vďaka 104 miliónom eur, ktoré kampaň ALS Association vyzbierala, sú vedci bližšie k porozumeniu dosiaľ neliečiteľnej choroby.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Anthony QUintano/flickr.com)

BRATISLAVA. Mladý človek stojí na záhrade, vylieva na seba vedro ľadovej vody, chvíľu vydáva zvláštne zvuky a na záver vyzýva na rovnakú procedúru troch ďalších ľudí.

Podobne ako každá reťazová reakcia na sociálnych sieťach, i táto vyvolala cynické reakcie. Okrem zábavy však za ňou bola aj silná myšlienka: podpora ľudí s vážnou chorobou - amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Načítavam video...

Zásadný objav

Dnes myšlienka dosiahla reálne výsledky - Ice Bucket Challenge sa podarilo vyzbierať takmer 104 miliónov eur. Financovali z nich šesť výskumov, na ktorých pracovalo 80 vedcov v jedenástich krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

Vedcom sa podarilo identifikovať nový gén NEK1, ktorý je jedným z faktorov vedúcich k chorobe. NEK1 sa priamo spája len s tromi percentami prípadov ALS, zohráva však úlohu v dedičných aj sporadických formách choroby.

"Pomôže nám to lepšie porozumieť, čo chorobu spúšťa a nájsť lepšiu liečbu," vysvetľuje viceprezident pre komunkáciu Asociácie ALS.

"Takáto sofistikovaná genetická analýza by nebola možná bez veľkého počtu vzoriek ALS, ktoré sme mali k dispozícii," hovorí Lucie Bruijnová z Asociácie ALS. Výskumníci pracovali so vzorkou 15-tisíc genómov.

´Výskumný projekt MinE, ktorého výsledky uverejnil vedecký časopis Nature, je najväčším v histórii skúmania dedičnej formy ALS.

Prečítajte si tiež: Kiska dá časť platu dystrofikom, iní pacienti sa cítia v úzadí Čítajte 

Kiskova podpora

Podľa BBC  pridalo na facebook video s vedrom ľadovej vody 17 miliónov užívateľov vrátane mnohých celebrít ako napríklad Robert Downey Jr., Mark Zuckerberg či George W. Bush.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku sa v boji proti ALS výrazne angažoval prezident Andrej Kiska, ktorý okrem prijatia výzvy Dominiky Cibulkovej venoval dvom rodinám s pacientmi po 521 eurách, teda desatinu svojho platu.

Kiskov krok privítal aj László Kovács, národný koordinátor organizácie Orphanet Slovensko, ktorá šíri informácie o ojedinelých chorobách. „Je to dobré, lebo niekde treba začať,“ vyhlásil.

Kovács a ďalší odborníci však zdôrazňujú, že ALS nie je jediným zriedkavým ochorením. Len na Slovensku môže ich rôznymi druhmi trpieť až 40-tisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu