MOUNTAIN VIEW, BRATISLAVA. Belgickým akademikom sa podarilo na hudobnom festivale úspešne vyskúšať technológiu, ktorá dokáže zachytávať moč a rozdeliť ho na dve užitočné zložky - hnojivá a vodu.
Energeticky nenáročný systém v prvej fáze využíva slnečné lúče na to, aby v zásobníku vstupný materiál zohrial. Následne moč filtruje cez membránu, ktorá je schopná oddeliť molekuly vody od solí, ktoré obsahuje.
Kým na jednej strane sa v zásobníkoch zbiera vyčistená voda, na druhej sa ukladajú soli, ktoré cez membránu neprejdú. Vďaka vysokému podielu dusíka, draslíka a fosforu ich možno využiť ako vstupnú surovinu pre výrobu minerálnych hnojív.
Systém nie je zložitý a budovanie jednoduchých recyklačných prevádzok nie je náročné. Technológiu preto možno využiť v malých čističkách všade tam, kde nechceme prírodu zaťažovať svojim trvalým pobytom.
O tom, že vodu možno použiť na pitie, chcú verejnosť akademici presvedčiť tým, že ju opäť vrátia do potravinárskeho cyklu. V pivovare poslúži pre varenie piva. Pri experimente nazbierali počas desiatich dní na festivale tisíc litrov moču na spracovanie.
V Európe sa zatiaľ nemusíme obávať sucha, pretože prírodné zdroje majú stále dostatočnú výťažnosť na to, aby sme si mohli v našich nápojoch užívať vodu, ktorú filtrovala príroda cez svoje prirodzené procesy.
V ekonomicky slabých oblastiach v zapadnutých kútoch sveta však podľa magazínu Engadget môže vyčistená voda slúžiť ako prostriedok pre hasenie smädu. Vo večnom kolobehu tak môže prechádzať ľudským telom a čističkou bez toho, aby stratila na svojej podstate.