SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Škody vo výške miliardy dolárov a útoky na tisícky ľudí spáchali v minulom roku piráti, ktorí striehnu na obchodné lode prepravujúce tovar medzi kontinentami. Námorníci preto dostávajú novú posilu pre vyššiu bezpečnosť.
Je ňou nový počítačový systém ESRI, ktorý sa pomocou učiacich algoritmov snaží predpovedať, na ktorých miestach by mohli piráti zaútočiť. Posádka lodí tak môže podľa potreby upraviť kurz, alebo rýchlosť akou sa pohybujú na vode.
Piráti majú menšie plavidlá, ktoré pri dobrej stratégii nedokážu veľké plavidlá ohroziť. Únik a dobrá stratégia pri manévrovaní však dosiahne účinok iba vtedy, ak je posádka vopred na riziko upozornená. Práve to je úloha počítačového systému.
V reálnom čase vytvára modely, ktoré berú do úvahy viacero faktorov. Analyzuje históriu útokov na lode, mapuje pohyb registrovaných plavidiel, vyhodnocuje počasie, smer vetra, hladinu vôd či početnosť útokov v jednotlivých úsekoch.
Výsledkom je akási mapa, ktorá zobrazuje nástrahy. Tím, ktorý stojí za týmto projektom odhaduje, že by sa im mohlo podariť minimalizovať riziká. Piráti útočia na lode, aby sa zmocnili ich nákladu, pričom berú aj rukojemníkov za ktorých pýtajú výkupné.
Nový systém by podľa magazínu Tech Insider mohol priniesť úžitok aj v iných segmentoch. Už dnes polícia používa v rôznych oblastiach systémy, ktoré predpovedajú zločin skôr ako sa stane. Vychádzajú z histórie, počasia, kalendára, času i databázy zločincov, ktorí sú na slobode.
Dynamické GIS systémy majú budúcnosť, pretože narozdiel od statických máp majú šancu živo reflektovať na meniace sa podmienky a živé dianie.