BRATISLAVA. Počas nedávnych majstrovstiev Európy vo futbale kolovala o kapitánovi víťazného Portugalska zaujímavá štatistika. Cristiano Ronaldo sa na medzinárodných turnajoch pokúsil už o viac ako 40 striel z priamych kopov, ale žiadna z nich neskončila v sieti.
Ronaldo napriek tomu patrí (alebo, ak chcete, patril) k hráčom s najlepšou kopacou technikou na svete. V minulosti ho preslávil spôsob zahrávania priamych kopov, pri ktorom lopta letí takmer bez otáčania a pred bránou akoby pláva vzduchom.
Podobný trik používajú aj nadhadzovači v bejzbale, odkiaľ pochádza aj označenie knuckleball – lopta, ktorá síce letí pomaly, ale pred koncom letu nečakane zmení smer a popletie odpaľovača.
Pri futbale sa kop takouto technikou ťažko triafa. Ak sa to hráčovi podarí, pre brankára je takmer nemožné loptu chytiť, pretože nevie predpovedať, ktorým smerom sa pohne.
Francúzski fyzici z École Polytechnique sa preto rozhodli preskúmať tajomstvo tohto triku. Najnovšie výsledky zverejnili v žurnále New Journal of Physics.

Kríza odporu
Vedci už v roku 2012 navrhli experiment, pri ktorom skúmali dráhy oceľových, sklenených a plastových guľôčok v nádrži s vodou.
Výkyvy v pohybe pozorovali pri všetkých z nich, no čím mala guľôčka väčšiu hustotu, tým viac zmenila smer.
Z výsledkov zostavili sériu pravidiel, ktoré mali určovať pohyb lôpt rôznych veľkostí vo vode aj vo vzduchu. Naznačovali však, že knuckleball efekt nemôže pri futbale fungovať. Keďže však videli Ronalda loptu kopnúť takýmto spôsobom, vedeli, že vysvetlenie musí existovať.