SME

Kačky sú inteligentnejšie ako sme si mysleli. Premýšľajú podobne ako ľudia

Experiment dokázal, že kačky majú rovnakú schopnosť uvažovania, aká sa doteraz pripisovala len ľuďom a malému počtu zvierat.

Načítavam video...

BRATISLAVA. Čo majú spoločné opica, vrana, papagáj a kačka? Odpoveď na túto otázku nemá žiadnu vtipnú pointu. Všetky tieto zvieratá, podobne ako človek, majú totiž schopnosť abstraktného premýšľania.

Dokazuje to najnovší výskum, podľa ktorého dokážu aj káčatká logicky uvažovať o predmetoch, ich tvare a farbe. Výsledky uverejnili v odbornom časopise Science.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hneď ako sa káčatká vyliahnu, spoznajú svoju mamu vďaka procesu „vpečaťovania“ (imprinting).  Medzi kačkou a jej mláďatami sa vytvorí puto. Káčatká svoju mamu rozpoznajú či chodí, pláva alebo letí a dokážu ju všade nasledovať. Dokážu sa však vpečatiť aj na rôzne predmety či iné zvieratá a človeka, hovorí pre magazín New Scientist psychologička Elizabeth Brannonová, ktorá nebola súčasťou štúdie.

SkryťVypnúť reklamu

Vedcov zaujímalo, či je táto schopnosť podmienená tým, že káčatká si mamu jednoducho zapamätajú alebo vedia rozoznávať abstraktné pojmy ako tvar či farbu. Aby to dokázali, čerstvo vyliahnutým káčatám ukázali objekty, na ktoré sa dokázali vpečatiť. 

Jednej skupine káčatok ukázali objekty, ktoré boli rovnaké buď tvarom, farbou alebo spôsobom pohybu. Iným káčatkám ukázali objekty odlišné. Potom dali káčatkám na výber nasledovať buď objekty, ktoré sa podobali alebo objekty odlišné.

Väčšina kačiek, ktorým predtým ukázali rovnaké objekty, nasledovala práve takéto objekty. Od pôvodných sa síce mohli odlišovať tvarom, či farbou – pre kačky však bolo dôležité, že sú to dva rovnaké predmety. Vedci tak dokázali, že káčatká vedia logicky uvažovať o rovnakých a odlišných veciach bez predošlého tréningu. 

SkryťVypnúť reklamu

„Náš a iné výskumy naznačujú, že abstraktné pojmy, ako nástroje myslenia, nie sú luxusom,“ povedal pre web Public Service Broadcasting autor výskumu Antone Martinho. "Veľa stavovcov ich potrebuje, aby mohli flexibilne a plne chápať svet okolo nich."

DOI: 10.1126/science.aaf4247

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu