SME

Psa na farme nahradí robot, bude pásť dobytok aj ovce

Ak pracovné povinnosti preberú stroje, farmári sa budú môcť venovať viac obchodu.

(Zdroj: Australian Centre for Field Robotics)

NEWCASTLE, BRATISLAVA. Farmári budú mať čoskoro nového pomocníka pri pasení dobytka a oviec. SwagBot je technológia na kolesách, ktorá dokáže putovať s čriedou po prudkom teréne lúk, stráni a pasienkov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Robot má mimoriadne pružný a všestranný podvozok. Veľké kolieska na dlhých odpružených nohách dokážu zdolávať prekážky bez toho, aby musel robot uskutočňovať náročné manévre.

Dokáže prejsť cez spadnutý strom, nezapadne ani v mäkkej pôde mokradí a problémom nie je ani strmé stúpanie či svah po ktorého úvoze treba prechádzať. Stroj sa pohybuje rýchlosťou 15 až 20 kilometrov za hodinu na rovine, v teréne rýchlosť primerane klesá.

SkryťVypnúť reklamu

Nahradí psov

SwagBot zatiaľ nie je samostatným strojom, ktorý by pri putovaní krajom nahradil farmárov a pastierov. Plní skôr úlohy, ktoré majú na starosti cvičené pastierske psy. Dokáže viesť čriedu na nové úseky pastvín a dokáže zaháňať zvieratá tak, aby sformovali zomknutú skupinu.

Súčasťou výbavy je kamerový systém, ktorý dokáže zhodnotiť kvalitu pastvy a vyhľadávať miesta, ktoré dokážu poskytnúť lepšiu výživu. Vývojári pracujúci na projekte však chcú, aby kamerový systém odhalil i zranenia a choroby zvierat a včasne upozornil farmárov na potrebný zásah.

Dostane schopnosť rozhodovať sa

SwagBot je podľa magazínu Mashable akademickým projektom Australian Centre for Field Robotics, ktorý v tejto chvíli prekročil hranice dielní, laboratórií a cvičísk. Svoje služby poskytuje na farme v austrálskom Newcastle.

SkryťVypnúť reklamu

Akademici svoju pozornosť sústredia na autonómne funkcie, aby robota nemuseli ovládať pokynmi a poradil si s rozhodovaním sám. Celé poľnohospodárske odvetvie prechádza v poslednom desaťročí výraznou modernizáciou.

Na začiatku boli traktory ktoré podľa GPS koordinátov robia práce na poliach bez toho aby traktoristi museli svoje stroje riadiť volantom, roboti v skleníkoch sejú a presádzajú sadeničky kvetov a zeleniny, drony pomáhajú pri ošetrovaní porastov a príde aj na robotov, ktorí budú pracovať so zvieratami.

Už dnes má nejedna farma plne robotizované stajne - a to i na Slovensku, ktoré zaisťujú kŕmenie a pôdoj bez toho, aby do procesu musel zasahovať človek.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu