SME

Európsku civilizáciu pomohli založiť obchodníci s konope

Vedci tvrdia, že keď sa pastieri z kultúry Yamna začali rozširovať po Eurázii, mohli obchodovať s konope.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: PIXABAY/CC)

BRATISLAVA. Pred viac ako 5000 rokmi žili na stepiach strednej Eurázie kočovní pastieri z takzvanej kultúry Yamna. Považujú sa za jeden z kmeňov, ktoré položili základy európskej civilizácie. Až dve tretiny súčasného európskeho obyvateľstva môžu niesť ich gény.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ľudia z kultúry Yamna často využívali konope ako súčasť potravy, liekov, či textílu. Archeológovia dokonca našli pozostatky zhorených konopných semiačok, čo by naznačovalo, že poznali aj psychoaktívne účinky tejto rastliny a zvykli ju fajčiť.

SkryťVypnúť reklamu

Hypotéza vedcov zo Slobodnej univerzity v Berlíne zo štúdie v žurnále Vegetation History a Archaeobotany tvrdí, že rozšírenie tejto rastliny na eurázijskom kontinente súvisí s obdobím, kedy sa kultúra Yamna začala šíriť na východ aj na západ.

Konope sa v Eurázii začalo používať na rôznych miestach už pred 10-tisíc rokmi, výrazne však iba v jej západnej časti. Na východe sa popularita rastliny rozmohla až začiatkom bronzovej doby pred približne 5000 rokmi.

Vedci si myslia, že práve vtedy si pastieri dostatočne osvojili jazdenie na koni a začali budovať obchodné siete naprieč kontinentom. "Hypotéza ešte potrebuje viac dôkazov," priznáva spoluautor štúdie Tengwen Long pre časopis New Scientist. Zároveň si však myslí, že vysoká hodnota konope z neho v tom čase robila ideálnu obchodnú komoditu.

SkryťVypnúť reklamu

Takzvaná bronzová cesta mohla tiež zapríčiniť aj rozmach pšenice, ktorú začali pestovať pred 10-tisíc rokmi na Blízkom východe, ale v Čine sa objavila až o 5000 rokov neskôr.

Geograf Barney Warf oceňuje prínos štúdie, pretože príbeh konope v Európe je celkom neznámy od bronzovej doby po renesanciu. Po Yamnajskej kultúre však prišli zo stepi Skýti - kočovní pastieri, ktorí zvykli užívať konope ako drogu. "Ľudia spomínajú Hérodotove záznamy o fajčení marihuany so Skýtmi na Krymskom polostrove," povedal Warf pre New Scientist. 

DOI: 10.1007/s00334-016-0579-6

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu