SME

Hackeri napadli fastfoody, špehovali viac ako tisíc platobných terminálov

Kradnúť identity možno nielen zo serverov, ale aj z platobných terminálov.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: SITA/AP)

WASHINGTON, BRATISLAVA. Ak platíte kartou cez počítačový terminál, nikdy nemáte istotu, že údaje z vašej karty putujú priamo do banky. Amerika má za sebou viacero veľkých zlyhaní, teraz sa objavuje ďalšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platobné terminály vo viac ako tisíc prevádzok zo siete Wendy´s napadli podľa BBC škodlivým kódom. Minimálne od jesene minulého roka zbieral informácie o platobných kartách zákazníkov, aby ich hackeri následne mohli zneužívať pri svojich podvodných transakciách.

Ide o jeden z najvážnejších prípadov v histórii, ktorý môže prevyšovať škody ktoré vznikli zákazníkom predajnej siete Target. Tú v roku 2013 napadli škodlivým kódom, ktorý zozbieral viac ako 40 miliónov finančných identít zákazníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Firmy zlyhávajú pri bezpečnosti svojich informačných systémov a málokedy vedia zdokumentovať prípady svojich zlyhaní. I tentokrát sa pri vyšetrovaní zistilo, že kým sa pôvodne hovorilo o 300 napadnutých prevádzkach, v skutočnosti je ich viac ako trojnásobok. Sieť občerstvení sa odvoláva na svojho dodávateľa technológií, ktorý mal vzdialený prístup na ich pobočky.

V USA sú stále v obehu karty, ktoré sú technologicky zastarané. Kým Európa intenzívne už dlhý čas využíva čipové karty s PIN kódom, v USA stačia k platbe údaje, ktoré sú uložené na magnetickom pásiku. Tie možno po načítaní replikovať na nové záznamové médium.

Hrozbou pre koncových zákazníkov je, že hackeri ich oberú o peniaze, ktoré majú na svojom účte. Keďže nevedia o bezpečnostnom prešľape obchodníka, nemôžu blokovať svoju kartu. Prípady následne riešia banky a poisťovne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu