SME

Máte radi studené pivo? Vzniklo vďaka kvasinkovej mutácii

Najobľúbenejší typ piva vyrábajú pomocou kvasinkového hybridu, ktorého pôvod zatiaľ nepoznáme.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: PIXABAY/CC)

MADISON, BRATISLAVA. Pivo patrí k najobľúbenejším nápojom už niekoľko tisícročí. Pripravovať ho pri nízkych teplotách sme sa naučili iba pred približne 500 rokmi.

Výsledkom je ležiak (lager) - typ piva, ktorý dnes tvorí až 94 percent celosvetového trhu. Ak si dnes po práci aj vy vychutnáte jedno studené čapované, vďačíte za to záhadnému kvasinkovému hybridu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štúdia vedcov z Wisconsinskej univerzity zo žurnálu PLOS Genetics prináša nový náhľad na príbeh tejto ekonomicky významnej kvasinkovej mutácie.

SkryťVypnúť reklamu

Biogeografický nezmysel

Ležiakové kvasinky vznikli spojením dvoch druhov. Druh Saccharomyces cerevisiae ľudia veľmi dobre poznajú, pretože sa používa aj pri príprave chleba či vína. Nevieme však, ako sa tieto kvasinky spojili s druhom Saccharomyces eubayanus, ktorý vedci vo voľnej prírode objavili až v roku 2011.

Najskôr ho našli v patagónskej divočine, neskôr aj vo Wisconsine, Tibete či na Novom Zélande. V Európe, kde ležiaky vznikli, sa však zatiaľ objavuje iba ako súčasť viacdruhového hybridu.

"Z biogeografického pohľadu to nedáva príliš veľký zmysel," tvrdí v tlačovej správe univerzity profesor genetiky Chris Todd Hittinger. "Naznačuje to, že ide o vzdialené, geograficky a geneticky rôznorodé druhy."

Nové kvasinky

Najbližšie k záhadnej časti ležiakových kvasiniek majú najnovšie objavené druhy zo severnej pologule, napríklad zo Severnej Karolíny a Tibetu. Vedci dúfajú, že postupným skúmaním ďalších lokalít odhalia pôvod ich spoločnej mutácie.

SkryťVypnúť reklamu

Nové poznatky by totiž mohli vysvetliť ako sa dajú vytvárať nové typy kvasiniek. Vedci by tak mohli vytvárať vzácne organizmy, ktoré môžu slúžiť v rôznych priemyselných odvetviach. Kvasinky sa napríklad využívajú pri kvasení rôznych potravín, výrobe ľudského inzulínu či nových biopalív.

DOI: 10.1371/journal.pgen.1006155

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu