Knight Rider 2 - rednúce vlasy D.Hasselhoffa

Čierny tieň muža, letiaci do nebezpečného sveta ľudí. Muža, ktorý neexistuje. Michael Knight. Začiatok zvučky seriálu s neuveriteľne chytľavou melódiou poznajú všetci, ale len starší z nás vychutnávali detské časy v spoločnosti Davida Hasselhoffa a jeho s

uperauta KITT.

Moje nadšenie pri oznámení prvého dielu nemalo konca kraja a po krutom zistení, že sa jedná o blbosť prvej triedy, sme túto hru ani nerecenzovali. Tak to teda nie, buchol som po stole. Druhý Nočný Jazdec bude mať svoj článok – zaslúži si to, i keď lak na karosérii je už značne vyblednutý, Pontiac Trans-Am (skutoční predloha pre inteligentné hovoriace auto alias KITTa) nie je tak v móde ako kedysi a na kožené čižmičky a podivné účesy 80.rokov už dnes žiadnu mačičku nezbalíte. Nič to nemení na sladkých spomienkach a chlapčenských snoch o sedení za volantom superauta. Keď raz budem veľký chlapec, kúpim si jednoducho KITTa – áno, som fanúšik sladkého amerického seriálu.

Aby mladší spoluobyvatelia neboli o niečo ukrátení, v skratke im predstavím pozadie seriálu a zároveň aj hry. Hlavnú úlohu v televíznom i hernom spracovaní zohráva dvojica Michael Knight a KITT. Prvý je mladý, pekný, vtipný vodič (v hlavnej úlohe D.Hasselhoff), ktorý má rád rýchlu jazdu a po nepríjemnej autonehode so svojim nádherným čierno-čiernym Pontiacom Trans-Am skončí v betónovej stene a preberá sa na panstve Knight Industries (v skutočnosti ide o sídlo v Pasadene, kde sa natáčal napríklad aj A-Team alebo nekonečná Dynastia). Spoločnosť mu robí Devon, priateľ Wiltona Knighta (majiteľa firmy) a aby sa to viac nezamotávalo, tak si ujasnime úlohu Devona ako hlavného bossa a bodka. Michael Knight (pred osudnou haváriou sa volal inak a dokonca ho nehral ani DH) sa chce vrátiť späť, ale to ešte nevie, čo ho čaká po nasadnutí do jeho miláčika. Už to nie je klasický žrút nafty, ale inteligentné auto s televíziou, videohrami, množstvom drobností, ale hlavne originálnym hlasom prezentovaným led diódami a možnosťou samoovládania. To je KITT alebo Knight Industrial Two Thousand. Michael Knight so svojim zázračným autom pácha dobro, poráža zlých zlodošov a na konci seriálu mu skončí v náručí najkrajšia bábika. Sladký to život.

           

Lenže na seriál sa zabudlo, dokonca i moje plány na chlpatú hruď po vzore DH zmizli z mojej mysle a jedinou alternatívou je hra. Alebo DVD kolekcia, ale o tej teraz nebudem písať. Keďže prvý diel si naši pozorní čitatelia zvolili ako najhoršiu hru roku 2003, Knight Rider 2 nemal príliš veľké ambície a to sa potvrdilo nedávno vydanou demoverziou - a bronzovou priečkou v kategórii shit roku 2004 podľa našej redakcie. Aby som nezdržiaval, Knight Rider 2 je arkáda, v ktorej ovládate čierny Pontiac Trans-Am, z vozidla nevystúpite, všetko je založené na akcii a tých jedenásť misií vám vystačí asi tak na 2-3 hodinky hrania. Po vzore minimalizácie recenzií som vlastne všetko dôležité povedal a ak čakáte na niečo také ako príbeh, chcel som vás oň ukrátiť. Ale aspoň v skratke: oni – zlí, ja – dobrý, ja nakopať prdel zlým, inak oni nakopať mne. S Devonom a Bonnie (sexi mechanička) musíte vydržať nudné dialógy, v ktorých zistíte len jedno – musíte zachrániť svet, inak šialený Garth zničí planétu. Má totiž super zbraň a bude žiadať výkupné a on je fakt nahnevaný na celý svet a Mááájkl ho môže zastaviť ako jediný na svete a... toto ste skutočne chceli?

GRAFIKA 4 / 10

Grafika dosahuje spodné hranice priemernosti, prostredie síce nevyzerá zle, ale objekty sa často opakujú a je ich málo. Všetko naokolo je mŕtve (dobre, za to môže Garth) a vašimi protivníkmi budú asi 2-3 druhy robotov, zlý Garth v obrnenom trucku Goliath a nakoniec aj tajomný KARR, čo je taký zlý brat KITTa.  Prejdeme sa mestom, navštívime podzemný komplex, továreň a jeho toho príšerne málo a pripadá mi to akoby to všetko spackalo v primitívnom editore šialené dvojča S.Hawkinga. Detailov málo, filmové strihy sú primitívne a celé pozadie misie je vám vysvetlené rozhovorom medzi Knightom a jeho autom, pričom v zábere vidíme ako vozidlo ide, potom ako znovu ide a nakoniec ma dostalo to, ako som videl KITTa ísť!!! Ehm...

Hrôzu a strach však vystrieda čiastočné potešenie v podobe bonusov – zábery kaskadérov s Pontiacom pri nakrúcaní.A keby neboli chlapci a dievčatá z Davilexu príliš veľké svine (čo s prepáčením sú), nechali by v hre aj celú zvučku a nevložili by do nej hlúpu reklamu na dvd kolekciu. Ďalej tu nájdeme aj množstvo fotografií a dokonca aj kvíz s informáciami o samotnom seriáli.

Ak by ste čakali trochu zložitejšie animácie, uvidíte vystupovať a pohybovať sa hlavného hrdinu po svojich vlastných a budete radi, že je to naposledy. Hardwarová náročnosť nesiaha do závratných výšin, ale ani neponúka oku lahodiace efekty a za najväčšiu absenciu musím považovať chudobnú architektúru levelov.

INTERFACE 5 / 10
Samotný princíp ovládania je vrcholne jednoduchý, avšak zatracovať ho budete vďaka príliš veľkej citlivosti zatáčania vozidla a absencie ručnej brzdy. Aby som to vysvetlil na príklade, tak ťukanie do kláves je nutné, inak budete spoznávať kúty okolitých komplexov a možnosť presne nastaviť vozidlo do požadovaného smeru je rovnako obtiažne ako sa pokúsiť ignorovať vianočné reklamy začiatkom novembra.

Ručná brzda by sa hodila kvôli šmykom, ale čo by som ešte nechcel, že. Normálne brzdenie je super účinné, z rýchlosti cez 300 mph automobil zabrzdí na 10 metroch a pevne verím, že Michael Knight má pásy, inak svojim napudrovaným faceom skúma zloženie predného skla. Ja som chcel šmyky a efektné otočky, ale keďže nemáme ručnú brzdu, tak si užijeme len skoky (turbo boost), klasické turbo (KITT sa začne premieňať ako Peugeot v Taxi), skenovanie objektov a jazda na dvoch kolesách. Všetko to využijete v „logických“ problémoch, ale o tom nižšie.

            

HRATEĽNOSŤ 3 / 10
Som fanúšikom pôvodného seriálu a tá priblblá melódia ma vie dostať do varu. Hra je však zábavná len pár minút. Nudné a krátke úlohy v spojení s mizerným príbehom a neskutočným obmedzením pohybu a činnosti veľkú zábavu vo vašich herných izbičkách nevytvoria. Trochu ma sklamala aj absencia ovládania samotného Michaela Knighta. Dôvod? Prečo som sa s nemotorným autom musel štverať po železných trámoch na dvoch kolesách, keď by to šlo aj inak. Davilex pripravuje aj hru Miami Vice, kde budeme ovládať dvojicu policajtov, tak ma zaráža neaplikovanie tejto funkcie do tohto titulu.

Davilex si zaslúžia jedno veľké fuj (nie prvé, nie posledné). Celá hra sa za tých pár hodín zvrhne v monotónne strieľanie po robotoch jednou z troch zbraní (laser, modré flusance a rakety) a kaskadérske kúsky auta (lezenie v nebezpečnej výške, skákanie... sakra, veď to je auto a nie opica!), nikde však žiadna rýchlosť alebo voľnosť. Ja som sa občas pri hraní bavil, ale môj mozog už prestáva zrejme fungovať, včera som sa pristihol ako pozerám dokument o pôrode. Sado-masochistická zábavka pre najdrsnejších.

MULTIPLAYER
Buheheheeeee. Myslím, že netreba ďalší zbytočný komentár.

ZVUKOVÉ EFEKTY 4 / 10
Zvuky nevybočujú z priemernosti (všetko vydáva ako tak charakteristický hluk), ale najviac ma pobavil dabing. Devon, Bonnie a KITT majú schopné hlasy, ale nenahovoria toho moc, inteligentné auto si občas neodpustí sarkastickú poznámku pri neohľaduplnej jazde, ale vrcholom všetkého bolo stretnutie rozhovor hlavnej postavy s nepriateľom. Možno to bol len môj pocit, ale Michaela nadabovala zrejme rovnaká postava ako Gartha, len pri zápornej postave je pozmenená intonácia na drsnejší podtón. Záchvat smiechu sa samozrejme okamžite začal rozlievať po celom dome. Vidíte, dokonca bude možno Knight Rider 2 aj zábavnou hrou :).

HUDBA 8 / 10
Najlepšia položka v hre. Ja viem, len prítomnosť klasického hitu (turum-turum-turum, turum, turum) si vyslúžila 3 hviezdičky, ale ani zvyšok hudobného playlistu nie je na zahodenie. Nečakajte žiadne moderné tracky, ale poctivé melódie takmer bez bassov priamo z 80.rokov. Pred spaním to síce počúvať nebudem, ale výborne sa to hodí k hre a výber jednotlivých melódií bol správny, dokonca som si chvíľu namýšľal, že sa aj menia podľa situácie. Je ich síce málo, ale sú dobré.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 2 / 10
Ako by som vám to mal povedať. Máme tu 11 misií v príbehu a ak budete toto peklo chcieť znovu zažiť, máte úlohy prístupné v menu missions a to je všetko. Samozrejme, kvíz, galériu, info a videá som už spomínal, ale Knight Rider 2 nemá byť hra na niekoľko nudných hodín. Je toho málo a i to málo, čo tu mám pred sebou stojí maximálne tak za včerajší Nový Čas. Nepriateľskí roboti majú s umelou inteligenciou spoločné asi len to, že ju nemajú (dnes my teda tie slovné spojenia fakt idú). Do tela budete dostávať len vďaka „uživateľsky príjemnému ovládaniu“. Chvalabohu, že sa to utrpenie tak skoro skončí.

Celková obtiažnosť nepatrí ani medzi priemerné. Ak z vás roboti vycucajú životodarnú energiu (vozidlo má len energiu prezentovanú pásikom, pričom po minutí tejto energie ubudne autu jedna baterka, ktorých má na začiatku dve), stačí dobehnúť k najbližšiemu transformátoru a nasosať  životodarný prúd. Pri bossoch to je nutnosť, inak by ste dlho nevydržali vďaka podivnému ovládaniu. Uľahčujúcim faktorom je aj výskyt savepointov – keďže misia trvá, buďme optimisti, 15 minút, a za celú úroveň natrafíte na 4 ukladacie miesta, nemusíte sa obávať rozhorčenia nad neustálym opakovaním jedného úseku, raz sa vám to určite podarí.

              

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 2 / 10
Asi mäknem a nedokážem dať úplne chabej hre minimálne hodnotenie. Mám na to však aj osobné dôvody – jednak je to Knight Rider (a ňom sa v mojej prítomnosti nevtipkuje – na to mi tu na stole leží novučičký Ford Racing 3 :) a jednak ma to chvíľu aj bavilo. Ale len pár minút a nie príliš. Stačilo pridať dvojnásobný počet úloh alebo vytvoriť celú hru na štýl GTA, to by vypálilo momentálnemu hitu na PS2 určite rybník. Nič z toho sa tak nestalo a preto si vytrhávam imaginárny chlp na svojej chlapskej hrudi.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

V meste museli evakuovať nákupné centrum.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Ako Briti úspešne bojovali proti terorizmu

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?

KULTÚRA

Dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala aj s Pepsi.

Neprehliadnite tiež

Ohybné displeje spravili ďalší krok vpred, možno ich natiahnuť aj preliačiť

Samsung má nápad, ako zmeniť svet zobrazovacích panelov. Dostanú nové vlastnosti.

Briti spustili najväčšie veterné turbíny na svete

Jediná otáčka stačí na to, aby zásobila domácnosť energiou na 29 hodín prevádzky.

Astronóm: Blikajúcu hviezdu sme pozorovali aj na Slovensku

Poklesy v jasnosti hviezdy nespôsobujú mimozemšťania, zrejme ide o prirodzený jav, hovorí Ľubomír Hambálek z Astronomického ústavu SAV.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 2. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 2. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 3. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 6. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 9. Ukončil si 1.stupeň vysokoškolského štúdia a chceš pokračovať?
 10. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 11 013
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 287
 3. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 7 130
 4. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 6 959
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 714
 6. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 6 158
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 484
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 923
 9. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 2 958
 10. Sendvičová drevostavba v kostýme drevenice 2 765