SME

LSD sa vracia do laboratórií. Spoločnosť už raz zmenilo

Vedci chcú vedieť viac o liečebných účinkoch psychotropných látok. Môžu pomôcť ľuďom s úzkosťou aj nevidiacim.

Ilustračné foto. (Zdroj: FOTOLIA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

LSD prvý raz syntetizoval slávny švajčiarsky chemik Albert Hofmann v roku 1938, keď v laboratóriách firmy Sandoz v Bazileji hľadal nové látky na lekárske použitie. Boli založené na alkaloidoch, čiže na látkach, ktoré sa bežne vyskytujú najmä v rastlinách.

Účinky dietylamidu kyseliny lysergovej na psychiku však objavil náhodne až o päť rokov neskôr, keď si v laboratóriu nedopatrením vylial chemikáliu na zápästie.

Odvtedy prešiel Hofmannov objav mnohými peripetiami, od širokého štúdia možného lekárskeho využitia až po odhalenie jeho nebezpečných účinkov pri nekontrolovanom užívaní – najmä vtedy, keď LSD rozšírilo hnutie hippies.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potom sa už výskum v tejto perspektívnej oblasti príliš nerozvíjal. Nie preto, že by bol zakázaný, ale preto, že predpisy ho neuveriteľne komplikovali.

Informácie o výskume látok ovplyvňujúcich vedomie sa však v poslednom čase objavujú čoraz častejšie. Najnovšia štúdia tímu švajčiarskych vedcov z Univerzity v Bazileji z odborného časopisu Neuropsychopharmacology hovorí o tom, že LSD možno využiť pri zlepšení stavu pacientov s úzkosťou.

Ako sa zbaviť strachu

Vedci skúmal pomocou niekoľkých štandardizovaných testov emocionálne reakcie 20 mužov a 20 žien. Dvom skupinám dobrovoľníkov vo veku 25 až 65 rokov, ktorí väčšinou nemali nijaké skúsenosti s používaním psychotropných látok, podávali „rekreačnú“ dávku LSD v rozsahu sto až dvesto mikrogramov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V jednom z testov dobrovoľníkom ukazovali snímky tvárí ľudí, ktoré vyjadrovali štyri základné emócie: šťastie, smútok, hnev a strach. Ukázalo sa, že použitie LSD prinášalo pri pohľade na kladné emócie pocit šťastia, dôvery, blízkosti k druhým ľuďom, zvýšenú vnútornú aj vonkajšiu empatiu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C48HT na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Mozog

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu