BRATISLAVA. Takmer všetky naše plodiny prešli nejakou genetickou úpravou. Na tradičné šľachtenie plodín s najlepšími vlastnosťami však v posledných rokoch nadväzuje genetické inžinierstvo.
V prípade geneticky upravovaných plodín (GMO) dokážeme lepšie a rýchlejšie získať požadované vlastnosti a takéto plodiny môžu pomôcť aj tam, kde sa možnosti šľachtenia vyčerpali.
Napriek tomu mnohí ľudia a mimovládne organizácie na čele s aktivistami z Greenpeace technológiu, ktorá by mohla pomáhať pri prejavoch klimatických zmien, odsudzujú a snažia sa zabrániť jej využívaniu.
Teraz sa však viac ako sto laureátov Nobelovej ceny pridalo k výzve na zastavenie boja proti geneticky modifikovaným rastlinám v poľnohospodárstve.
„Koľko chudobných ľudí musí ešte zomrieť, kým to budeme považovať za zločin proti ľudskosti?“ píše sa v liste, ktorý vedci adresovali lídrom Greenpeace, Organizácii Spojených národov a svetovým vládam.
Popierajú fakty
List podpísalo 109 nositeľov Nobelovej ceny. Aktivistov vyzývajú, aby zastavili kampaň proti GMO plodinám a svetové vlády prosia, aby kampaň aktivistov odmietli, keďže vychádza z popierania vedeckých faktov.
„Sme vedci a rozumieme vedeckej logike. Je jednoduché vidieť, že to, čo robí Greenpeace, je škodlivé a ide proti vede,“ povedal denníku Washington Post jeden z autorov listu Richard Roberts.
Myslí si, že organizácia a jej spojenci sa iba snažia ľudí vystrašiť, pretože sa im ľahšie získavajú financie.