CAMBRIDGE, BRATISLAVA. Psy sa vo svete orientujú najmä vďaka čuchu. Majú také citlivé nosy, že vedia za zachytiť vône, ktorých koncentrácia je iba jedna čiastočka na jeden bilión.
Špeciálna schopnosť si už našla uplatnenie aj v zdravotníctve. Lekárka Claire Pesterfieldová má cukrovku typu I a labradora menom Magic. Magic dokáže vycítiť, kedy cukor v krvi jeho majiteľky klesne na nízku úroveň. Keď jej položí labky na plecia, vie že prichádza hypoglykemický šok.
Vedci už dlho vedia, že psy sa dajú vytrénovať, aby upozornili pacientov na nebezpečenstvo. Až nová štúdia tímu z Cambridgeskej univerzity ukázala, čo v týchto prípadoch psy cítia. Vydali ju v žurnále Diabetes Care.

Prirodzená chemikália
Nedostatok cukru v krvi, alebo hypoglykémia, môže okrem triašky a dezorientácie viesť aj k záchvatom a strate vedomia.
Vedci z Cambridge chceli overiť hypotézu, že nízka hladina cukru sa prejaví na dychu človeka. Ôsmim dobrovoľníčkami postupne znižovali množstvo cukru v krvi a spektrometriou sledovali zloženie vzduchu, ktorý vydýchli. Pri hypoglykémii pozorovali výrazný nárast chemikálie menom izoprén.
„Izoprén je jedna z najbežnejších prírodných chemikálií v ľudskom dychu, ale prekvapivo o nej vieme len veľmi málo,“ vysvetľuje v tlačovej správe univerzity spoluautor štúdie Mark Evans. „Ľudia naňho nie sú citliví, ale psy sa vďaka skvelému čuchu dajú vytrénovať, aby ich majiteľov upozornili na nízku hladinu cukru.“
Nové detektory
Nové poznatky by mohli viesť aj k vývoju nových detektorov vysokej úrovne izoprénu – látky, o ktorej vedci predpokladajú, že je vedľajším produktom tvorby cholesterolu.
Detektor dychu by mohol podľa webu Gizmodo nahradiť súčasné nepraktické testy, pri ktorých si pacient musí odobrať vzorku krvi z prsta.
Výsledky Cambridgeského tímu však budú musieť ešte zopakovať ďalšie, rozsiahlejšie výskumy. V tomto prípade sa totiž zamerali na veľmi malú vzorku žien po štyridsiatke. Zároveň ešte presne nevieme, prečo pri poklese cukru stúpa množstvo izoprénu.
doi: http://dx.doi.org/10.2337/dc16-0461