BRATISLAVA. Po ulici ide auto, v ktorom sedí tehotná žena a jej pes. Zrazu jej do cesty vbehnú traja ľudia, ktorí idú na priechod cez červenú.
Auto sa už zrážke nemôže vyhnúť, mohlo by však naraziť do betónovej zátarasy v druhom pruhu. Tehotná žena by síce umrela, no zachránila by tak tri ďalšie životy.
Sú situácie, keď sa ani šoféri nemôžu vyhnúť dopravnej nehode. V rýchlosti však určite nepremýšľajú nad morálnymi otázkami o prípadnom počte zachránených životov. Ak by v podobnej situácii bolo roboauto, problém by vyriešilo v zlomku sekundy. Otázka je, ako by sa auto rozhodlo, koho zabiť?
Napriek tomu, že autonómne autá na ulici ešte nejazdia, touto otázkou sa zaoberali už aj vedci z Kalifornskej univerzity v Irvine a Massachusettskej technickej univerzity (MIT). Svoje poznatky uverejnili v štúdii v odbornom časopise Science.

Program na zabíjanie
Autonómne autá budú špecifické zariadenia, s ktorými sme sa doteraz ešte nemohli stretnúť. Budú za nás rozhodovať, kedy odbočiť, akú trasu zvoliť, kedy zastaviť, ale aj to, koho zabiť.