Spoločnosti po celom svete v záujme šetrenia prírody, nákladov a energií postupne prechádzajú od papierových faktúr, ktoré nám každý mesiac zasielali poštou, k elektronickým, ktoré si nájdete v e-mailovej schránke i na stránkach spoločností. Okrem toho, že to šetrí stromy, pri elektronických faktúrach nikdy nehrozí, že ich niekde stratíte, polejete kávou alebo zabudnete na pošte.
V elektronickej pošte sa k nim vždy môžete vrátiť. Navyše operátor či poskytovateľ energií všetky vaše platby a dokumenty ukladá i na vašom účte, ku ktorému sa môžete prihlásiť online.
Je online svet bezpečnejší?

Čokoľvek, čo sa týka peňazí a internetu, v mnohých ľuďoch vyvoláva pocit neistoty, keďže v správach sa pravidelne objavujú správy o IT podvodoch.
Podľa Tomáša Kokolevského, odborníka na IT bezpečnosť zo spoločnosti TrustPay sú však online platby dokonca bezpečnejšie ako tie fyzické. "Keď vás niekto okradne v digitálnom svete, zavoláte svojej banke, ktorá vám peniaze určite pošle naspäť. Ak vám peniaze ukradnú na ulici, je dosť možné, že sa k nim už nikdy nedostanete," myslí si. Elektronické platby sú podľa neho rýchle, šetria množstvo času a pomáhajú s elektronickým účtovníctvom. "Keď ľudia preniknú do sveta online, zrazu zistia, že keď majú nezaplatenú faktúru, pomocou troch klikov ich problém zmizne. Alebo ak nestihnú niečo kúpiť a zatvoria im obchod, na internete nájdu čokoľvek za pár minút," hovorí Kokolevský.
Bankové výpisy vám často do schránky prídu zamknuté a na otvorenie vyžadujú vaše unikátne heslo, aby sa k vašim citlivým údajom nikto iný nedostal.
Online komunikujú so svojimi zákazníkmi už aj dodávatelia energií. Napríklad ZSE nedávno spustila novú online Zákaznícku zónu, v ktorej okrem prístupu k faktúram a platbám majú zákazníci možnosť aktivovať si elektronickú faktúru, zmeniť si výšku a termín splatnosti preddavkových platieb, spôsob platby, či kontaktné údaje.
Elektronické faktúry sú plnohodnotný doklad

"Elektronická faktúra šetrí v prvom rade životné prostredie, keďže sa distribuuje online a na jej výrobu teda nie je potrebný papier ani tlačiarenské farby. Zákazník ju dostane priamo do svojho e-mailu, ku ktorému má prístup len on. Pre zákazníka je tiež výhodou, že elektronickú faktúru dostane rýchlejšie ako papierovú," hovorí Daniel Klúčovský, produktový manažér pre online služby v ZSE.
K zavedeniu elektronických faktúr a online platieb za služby a produkty sa v posledných rokoch odhodlalo na Slovensku niekoľko bánk, mobilných operátorov a poskytovateľov ďalších pravidelných služieb.
Elektronická komunikácia je však na Slovensku ešte stále mierne obmedzená. "Bariérou je samozrejme využívanie internetu - penetrácia internetu na Slovensku ešte nie je stopercentná," tvrdí Klúčovský.
E-faktúry znamenajú pre domácnosti najmä menšie zaťaženie papierom, pre firmy a živnostníkov majú aj ďalší rozmer.
"Elektronická faktúra od ZSE je plnohodnotným účtovným dokladom v zmysle právnych predpisov. Okrem už spomenutých výhod elektronickej faktúry, podnikatelia získajú možnosť pracovať s elektronickou faktúrou nielen vo formáte PDF, ale aj vo formáte XML, čo vedia využiť pri ďalšom spracovaní údajov z faktúry," dodáva Kľúčovský zo ZSE.
4 jednoduché tipy pre internetovú bezpečnosť

Základným pravidlom pri elektronických účtoch a platbách je prihlasovať sa vždy na overenej adrese a s bezpečným heslom. Namiesto "12345" si teda vymyslite jedinečné, ťažko uhádnuteľné heslo, najlepšie spájajúce veľké i malé písmená, číslice a znaky, ktoré v žiadnom prípade nikomu neposielajte e-mailom ani správou.
Ak by od vás banka či poskytovateľ služby žiadal vaše heslo či iné osobné údaje e-mailom, vždy radšej kontaktuje zákaznícku linku a overte si, či správa prišla naozaj od nich. Môžete tak ľahko zabrániť krádeži svojich údajov.
Vo falošných e-mailoch, ktoré môžu pripomínať správy napríklad od vašej banky (tzv. phishingové podvody), sa totiž často objavia aj linky na internet banking a platby online. Pri prekliku na falošný link sa môžete dostať na stránku, ktorá si zapamätá vaše prihlasovacie údaje či číslo karty a odošle ich priamo hackerovi.
Aj falošným stránkam sa však dá vyhnúť jednoduchou ostražitosťou. Všetky zabezpečené, overené stránky, ktoré vám umožňujú online platby, sídlia na adrese začínajúcej s "HTTPS://", namiesto bežného formuláru "HTTP://". Písmeno S na konci skratky znamená "secure", teda bezpečné.
HTTPS vytvára podľa Tomáša Kokolevského akýsi bezpečný "tunel", ktorý privedie vaše peniaze do banky. Odtiaľ už za ne nesie zodpovednosť samotná banka. "HTTPS je kľúčový prvok všetkých bezpečnostných procesov. To je najdôležitejšie zo všetkého," hovorí Kokolevský. Pri bezpečných stránkach sa vám často v prehliadači ukáže i malá ikonka zamknutého zámku, ktorá vám tiež napovie, že ste na dobrej adrese.
Nezabúdajte aktualizovať antivírus

Nenahraditeľným pomocníkom v bezpečnom nakupovaní a platení cez internet je i kvalitný antivírusový program, ktorý vás dokáže upozorniť na všetky hroziace nebezpečenstvá. Antivírusové programy dokážu chrániť nielen laptopy a stolové počítače, ale i moderné smartfóny. Podľa Tomáša Kokolevského sú mobilné telefóny stále bezpečnejšie ako osobné počítače a laptopy, riziko možných vírusov je u nich oveľa menšie, a tak i platby cez smartfón môžu byť podľa neho o niečo bezpečnejšie ako z počítača.
Ďalším dôležitým krokom, ktorý vám pomôže udržať váš počítač, údaje a platby v bezpečí, je pravidelná údržba. "Pravidelne aktualizujte svoj prehliadač. Napriek tomu, že sa to môže zdať otravné, pomôže vám to ochrániť sa pred hackermi a rôznymi vírusmi," tvrdí Kokolevský. Spôsoby, ako nabúrať a zasiahnuť citlivé údaje v počítačoch hackeri na celom svete vymýšľajú každý deň, pravidelné aktualizácie sú však jednoduchý a veľmi efektívny spôsob, ako sa pred nimi ubrániť.
Odborník neodporúča platiť svoje faktúry či navštevovať internet banking z verejných počítačov napríklad na letiských či v internetových kaviarňach, ani používať počítače, ktorým stopercentne nedôverujete.
Zapnite si SMS notifikácie, zachránite svoj účet

Ak by už vaše údaje predsa len niekto získal a zaplatil vašou kartou za čokoľvek v akomkoľvek kúte sveta, Tomáš Kokolevský má pre vás jednoduchý tip, ktorý vám s veľkou pravdepodobnosťou pomôže vaše peniaze zachytiť včas. "Majte zapnuté SMS notifikácie o platbách z vášho účtu," hovorí. Vďaka nim budete do pár sekúnd informovaní o každom pohybe na svojom účte, a v prípade podozrivej transakcie budete môcť hneď kontaktovať svoju banku, ktorá vaše peniaze vystopuje.
Jedinečné heslo, ktoré poznáte iba vy, overená webstránka, pravidelne aktualizovaný prehliadač, kvalitný antivírus a prirodzená ostražitosť vytvárajú jednoduchý recept na bezpečné a pohodlné platby cez internet, či už platíte faktúru za elektrinu, nájom alebo kupujete nafukovačku na dovolenku k moru. Odmenou za odvahu platiť online vám bude dobrý pocit zo šetrenia prírody, ušetrený čas a možnosť vybaviť si všetko nevyhnutné z pohodlia vášho domova len pomocou niekoľkých jednoduchých klikov.
Tento článok a online Zákaznícku zónu vám prináša ZSE.
Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.
Autor: Miroslava Germanová pre ZSE