Ľavé z dvoch vajec vo fosílii oviraptora. FOTO - YEN-NIEN CHENG |
odný nález, ktorý ponúka nový pohľad na reprodukčnú biológiu vládcov druhohôr. Tvorí ho trojrozmerne zachovaná dinosauria panva, obsahujúca v telesnej dutine dve vajcia s očividnými škrupinami.
Fosília, pochádzajúca z provincie Ťiang-si v južnej Číne, sa do taiwanských muzeálnych zbierok dostala v roku 1949 s utekajúcimi čankajškovcami. Patrila samici oviraptora, dinosaura zo skupiny takzvaných theropodov, ktoré sa považujú za predkov dnešných vtákov.
Vajcia si podľa všetkého zachovali približne pôvodnú polohu vo vajcovodoch. Vajcia sú mierne asymetrické, ľavé meria 175 x 80 x 55 milimetrov. Je teda pomerne veľké a nezdá sa, že by samica mala v tele naraz viac vajec ako tieto dve. Inde sa však našli fosílie dospelých oviraptorov na znáškach, obsahujúcich najmenej 15 vajec. To naznačuje, že pri oviraptoroch oba spárované vajcovody produkovali naraz iba po jednom vajci.
Uvedené skutočnosti podporujú názor, že hoci si oviraptory zachovali dva funkčné vajcovody ako krokodíly a iné plazy, nekládli vajcia tak ako ony v hromadnej znáške, ale postupne vo viacerých "dvojznáškach". Tým pripomínajú moderné vtáky. Zašpicatený koniec vajec, mieriaci v tele fosílie ku chvostu, ako aj usporiadanie vajec v inde nájdených znáškach špicami k okraju hniezda, ukazujú, že samice zaujímali pozície v strede hniezda a kládli úhľadne usporiadané, viacvrstvové prstencové znášky. (urb)