LONDÝN, BRATISLAVA. Je to technológia, ktorá môže zmeniť svet veľkých informačných systémov. Transakčný systém bitcoinu je jednoduchý, spoľahlivý a nenákladný na prevádzku. Preto neprekvapuje, že sa oň zaujímajú banky, zdravotníctvo i štáty.
Mohlo by sa to však zmeniť. Austrálsky bezpečnostný analytik Craig Wright, ktorý pred časom priznal, že je tvorcom technológie bitcoinu, už dlhšie pracuje na patentových prihláškach na jednotlivé prvky systému.

Od februára podal podľa agentúry Reuters cez spoločnosť zaregistrovanú na Antigue viac ako 50 patentových prihlášok, ku ktorým pribudlo ďalších 11, ktoré firma podala minulý týždeň.
Ak patentový úrad ukončí svoje rozhodovacie konanie a potvrdí ich, všetky projekty naviazané na technológiu bitcoinu môžu mať problém.
Prvky, technológie a nástroje, ktoré dosiaľ zostávali zadarmo, sa môžu stať predmetom licenčných práv. Pritom len finančné inštitúcie v tomto roku vynaložia miliardu dolárov na postupy, ktoré s technológiami zreťazených transakcií súvisia.
Wright si však môže pýtať podiel z tržieb mladého trhu a súdy by mohli zablokovať projekty tých, ktorí nebudú licenčné poplatky platiť.

Hoci sa o bitcoine od začiatku rozpráva iba ako o špekulatívnom finančnom projekte, ktorý vytvára peniaze z ničoho, v skutočnosti ide o prelomovú technológiu s distribuovanou architektúrou.