RÍM, BRATISLAVA. Žiadne dva digitálne fotoaparáty nie sú rovnaké. Pri výrobe snímacích čipov vznikajú drobné nedokonalosti, ktoré sa kopírujú do každej fotografie. Majú podobu jemného šumu, ktorý voľným okom nikdy nepostrehnete a počítačom iba s veľkými ťažkosťami vyjadríte.
Problémom je, že snímacích bodov je priveľa a ak prejdú dôkladnou analýzou, výsledkom je obrovský balík dát, ktorý výrazne prekračuje svojou veľkosťou pôvodnú fotografiu. Aj to je dôvod, prečo sa s analýzami digitálnych fotografií na súdoch stretávame iba zriedkavo a to vždy iba pri veľkých prípadoch.
Talianski akademici podľa magazínu Bokeh vyvíjajú systém, ktorý dokáže analýzu zrýchliť a zefektívniť natoľko, že jediný cloud dokáže za sekundu analyzovať milióny fotografií, aby ich roztriedil na kôpky podľa toho, ktorý fotoaparát ich nasnímal.
Vývojári pôvodne pracovali na projekte, ktorý využíva nové spôsoby kompresie dát pri spracovaní obrovských balíkov informácií. Pri svojej práci prišli na to, že ich technologický prístup by mohol byť užitočný práve pre takúto analýzu.
Preženiete neupravené snímky z internetu cez nový systém a zrazu viete prstom ukázať na každú kôpku, ktorá združuje snímky nafotené rovnakým čipom. To môže byť praktické nielen pri dokazovaní autenticity a viny, ale napríklad aj pri hľadaní prípadov porušovania autorských práv.
Algoritmy sa dosiaľ spoliehali na vkladané digitálne podpisy rozptýlené v grafických dátach.