SME

Čína sa stala počítačovovu veľmocou, majú najvýkonnejší počítač na svete

Sunway TaihuLight je dvakrát rýchlejší a trikrát účinnejší ako jeho predchodca. Bude slúžiť aj vede.

(Zdroj: news.cn)

PEKING, BRATISLAVA. Ak patríte medzi šikovných počtárov, za jedinú sekundu dokážete v hlave spočítať, koľko je napríklad 27+64. Najrýchlejší počítač sveta však za rovnaký čas urobí 93 000 biliónov výpočtov. Volá sa Sunway TaihuLight a sprevádzkovali ho v čínskom národnom superpočítačovom centre v meste Wu-si.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Má dvojnásobnú rýchlosť, trojnásobnú účinnosť v porovnaní so svojim predchodcom Tianhe-2 a má slúžiť potrebám vedy. Jeho obrovský výpočtový výkon má pomáhať pri predpovedi počasia, vedeckých analýzach, spracovaní veľkých objemov dát, ale aj výpočtoch pre výrobné podniky.

SkryťVypnúť reklamu

Vlastný vývoj

Po tom, čo USA zakázali vývoz výkonných procesorov od Intelu do Číny pre dobudovanie národného superpočítača, domáce firmy vyvinuli svoju vlastnú čipovú platformu. Výsledkom je 10,5 milióna čipových jadier, ktoré zoskupili do 40 960 výpočtových uzloch. Výpočtovú záťaž rozdeľuje Linux, pod ktorým bežia všetky softvéry.

Zaujímavosťou je, že Čína sa svojim vlastným vývojom čipov dostala na prvú priečku rebríčka 500 najvýkonnejších superpočítačov sveta a našla spôsob, ako dosiahnuť nižšiu spotrebu energie ako tomu bolo doteraz.

Z krajiny sa však v posledných rokoch stala superpočítačová veľmoc. Z celosvetového rebríčka superpočítačov ich 167 patrí Číne, za ktorou je v tesnom závese USA so 165 výpočtovými centrami.

Išli hore

Pred desiatimi rokmi podľa BBC nemala Čína v prevádzke viac ako 28 výkonných systémov a ani jeden z nich sa nedostal výkonom pomedzi 30 najrýchlejších strojov sveta. Dnes je to však úplne inak - dva najvýkonnejšie superpočítače sú čínske.

SkryťVypnúť reklamu

Výkonné systémy sú však aj v Japonku, Švajčiarsku, Nemecku a Saudskej Arábii. Superpočítače nie sú vhodné pre prevádzkovanie bežných softvérov, svojou špecifickou architektúrou vyžadujú špeciálne algoritmy a vetvenie programov. I to je dôvod, prečo sa používajú hlavne v segmente vedy a vývoja.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
SkryťZatvoriť reklamu