SME

Neznámy objekt pretrhol prstenec Saturna

Tvar prstenca F sa mení v priebehu niekoľkých hodín. Sonda Cassini náhodou zachytila zvláštny útvar.

Presný počet Saturnových prstencov je neznámy. Je ich viac ako niekoľko tisíc.Presný počet Saturnových prstencov je neznámy. Je ich viac ako niekoľko tisíc. (Zdroj: pixabay/CC)

Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.

Najvzdialenejší Saturnov prstenec F je veľmi tenký. Svoj tvar si udržiava vďaka gravitácii mesiaca Prometheus, ktorá občas spôsobí aj malé vlnky a nepravidelnosti v jeho tvare. Tentoraz však sonda Cassini zachytila v prstenci dieru. Spôsobil ju neznámy objekt, ktorý sa nachádzal v samotnom prstenci.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Máme veľa dôkazov o tom, že v jadre prstenca sú veľké telesá, ale bežne ich nemôžeme vidieť, pretože sú zakryté v oblaku prachu," hovorí pre web Fusion odborník na prstence John Weiss. "Ale sú tam a raz za čas sa pohybujú vnútri prstenca a rozpohybujú tieto čiastočky prachu. Tento objekt sa pohyboval rýchlosťou viac ako jeden meter za sekundu."

SkryťVypnúť reklamu

Snímku urobila sonda Cassini 8. apríla 2016, objekt urobil dieru zrejme deň predtým. Keďže tvar prstenca F sa mení často aj v priebehu niekoľkých hodín, dnes by už nepravidelnosť sonda nepozorovala.

Prstenec F je široký len 150 kilometrov. Pohromade ho udržiava gravitačná sila mesiaca Prometheus.Prstenec F je široký len 150 kilometrov. Pohromade ho udržiava gravitačná sila mesiaca Prometheus. (zdroj: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute)

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu