BRATISLAVA. Zložitejší život sa v oceánoch objavil pred viac ako 600 miliónmi rokov. A ešte ďalších tristo miliónov rokov sa vyvíjal len tam.
Keď sa však v tej dobe vybrala prvá ryba na súš, zrejme nešlo o náhodu. Najnovšia analýza obojživelných rýb totiž naznačuje, že schopnosť vyjsť z vody nadobudli ryby viackrát počas evolúcie. Výsledky uverejnili v žurnále Evolution.
„Je fascinujúce, že tieto prechody zrejme neboli také ťažké, ako sa predpokladalo,“ povedala pre magazín Science biomechanička Sandy Kawanoová, ktorá do štúdie nebola zapojená.
Vedci z Nového Južného Walesu sa pozreli na niekoľko štúdií o obojživelných rybách. Tie dokážu žiť vo vode, ale môžu tráviť čas aj na súši.
Niektoré sa totiž presúvajú medzi rybníkmi v čase dažďa. Ďalšie preskakujú medzi malými mlákami na pobreží morí, keď im dochádza kyslík. Iné sa presúvajú po špecializovaných plutvách, pri hľadaní potravy.
Výskumníci objavili až 130 rôznych druhov obojživelných rýb a aspoň jednu takúto rybu zaradili až do 33 čeľadí. Vedci preto predpokladajú, že sa rybám počas ich vývoja podarilo na súš dostať pri rovnakom, možno dokonca väčšom počte pokusov.