BRATISLAVA. Behanie je pre mnohých synonymom zdravého životného štýlu. Základom je poriadna obuv, no odkedy sa pred 40 rokmi dostali na trh bežecké tenisky, počet zranení sa výraznejšie neznížil.
Niektorí vedci preto podľa magazínu Science naznačujú, že ľudská noha sa vyvinula na behanie naboso a po savane. Bežecké tenisky síce zjemňujú dopady nôh na tvrdý betón, no v skutočnosti by mohli spôsobovať ochabovanie svalstva.
Tím austrálskych výskumníkov sa rozhodol túto hypotézu preveriť. Svoje výsledky vedci teraz zverejnili v magazíne Journal of the Royal Society Interface. Šestnásť ľudí nechali utekať po bežiacom páse - najskôr naboso, potom v bežeckých teniskách - a sledovali svaly na chodidlách.
Chodidlá totiž pri behu naboso fungujú ako pružiny: vstrebávajú energiu z dopadu na zem, ktorú využijú na odraz pri ďalšom kroku. Ak by sa medzi chodilo a zem dostala teniska, mohla by tento proces pribrzdiť.
Vedci si naozaj všimli, že kým klenba bosej nohy sa vyrovná úplne, obuté chodidlo je o štvrtinu menej pružné.
Ukázalo sa však, že to nespôsobuje oslabovanie svalov, práve naopak - prinútilo ich to pracovať o 50 percent viac, aby klenbu chodidla udržali stabilnú.
Faktom však je aj to, že pri bosých bežcoch výskumníci podľa webu The Australian pozorovali sedempercentný nárast hnacej sily.