SME

Klimatické zmeny spôsobené ľuďmi vyhladili prvý druh cicavca

Zvýšená hladina mora austrálskemu potkanovi zničila príbytky aj zdroje potravy.

Od roku 2009 nevideli v Bramble Cay ani jedného hlodavca melomys rubicola.Od roku 2009 nevideli v Bramble Cay ani jedného hlodavca melomys rubicola. (Zdroj: štát Queensland, Environmental Protection Agency)

QUEENSLAND, BRATISLAVA. Doteraz o ňom počulo len málo ľudí. Potkan z Bramble Cay v Austrálii je však prvým cicavcom, ktorého vyhubili klimatické zmeny spôsobené ľuďmi.

Vo vedeckej práci o tom informovali vedci z univerzity v Queenslande.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bývanie aj jedlo

Kedysi po malom ostrove vo Veľkej koralovej bariére pobehovali stovky malých hlodavcov druhu Melomys rubicola. Od roku 2009 vedci nevideli ani jedného z nich.

Potkany sa nechytili do bezbolestných pascí výskumníkov a ich pohyb nezaznamenali ani nočné kamery. Vedci teraz potvrdili to najhoršie, cicavec z Bramble Cay vyhynul.

SkryťVypnúť reklamu

„Kľúčovým faktorom pri jeho smrti boli takmer určite vysoké prílivy a stúpajúca hladina mora, ktorá sa dostala až do vnútrozemia,“ zdôraznil pre denník New York Times člen výskumného tímu Luke Leung. „Morská voda zničila jeho príbytok aj zdroje potravy.“

Prípadov, keď zmena klímy prispela ku koncu nejakého živočíšneho druhu, je v histórii veľa. No toto má byť jediný, kde klíma ovplyvnená ľudskou činnosťou bola hlavnou príčinou, hovorí pre magazín New Scientist Richard Thomas z organizácie TRAFFIC, ktorá monitoruje ohrozené druhy živočíchov.

Stála pripomienka

Je možné, že austrálsky hlodavec nebude jediným druhom, ktorý zabijú priamo klimatické zmeny. Správa o jeho vyhynutí prišla v rovnakom čase ako informácie o prekročení symbolickej hranice hodnôt oxidu uhličitého (CO2) v ovzduší.

SkryťVypnúť reklamu

Práve tento skleníkový plyn je najväčším poháňačom zmien klímy. K jeho vysokým hodnotám prispel aj fenomén El Niño a mnohé požiare, ktoré spôsobil v trópoch.

Počas všetkých mesiacov v roku 2016 prekročili hodnoty CO2 hranicu 400 čiastočiek na milión. Ani do konca roka sa zrejme neznížia, informuje britská meteorologická služba Met Office.

"Na tom čísle nie je nič magické,“ hovorí pre web BBC News Richard Betts z Hadleyho centra v Met Office. „Nečakáme, že sa zrazu niečo stane. Je to len zaujímavý míľnik, ktorý nám pripomína pokračujúci vplyv ľudí na klimatický systém.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu