WASHINGTON. BRATISLAVA. Americký umelec z Kalifornskej univerzity v Berkeley, Alexander Reben, postavil robota, ktorý nemá žiadnu užitočnú funkciu, vie len spôsobovať bolesť. Prispieva ním do debaty o obavách z toho, že umelá inteligencia sa ľuďom môže vymknúť spod kontroly.
Robot sa volá The First Law, podľa prvého zákona robotiky, ktoré vymyslel sci-fi spisovateľ Isaac Asimov. Poradie postulátov v zákone je rovnako dôležité ako ich samotné znenie:
- Robot nesmie ublížiť človeku alebo svojou nečinnosťou dopustiť, aby mu bolo ublížené.
- Robot musí poslúchnuť človeka, okrem prípadov, keď je to v rozpore s prvým zákonom.
- Robot sa musí chrániť pred poškodením, okrem prípadov, keď je to v rozpore s prvým alebo druhým zákonom.
Vedci z Google DeepMind sa obavami z neposlušnej umelej inteligencie zaoberajú už dlhšie. V súčasnosti sa venujú vynálezu krízového vypínača, ktorý by umelú inteligenciu dokázal kedykoľvek vypnúť.
„Som zvedavý, ako ten vypínač navrhnú. Keby sa robot stal natoľko múdrym, že by nás prestal poslúchať, ako môžeme vedieť, či nedokáže ten vypínač anulovať?“ spochybňuje toto riešenie Reben .
Debata o etických otázkach umelej inteligencie je stále v plnom prúde. Minulý rok podpísali mnohí poprední vedci, medzi inými aj Stephen Hawking a Elon Musk, petíciu, v ktorej žiadajú OSN, aby zakázalo vývoj a používanie autonómnych zbraní.