Keď Tim Cook otváral tohtoročnú vývojársku konferenciu WWDC, sedelo v hľadisku aj 9-ročné dievča. Nebola sprievodom zamestnanca Apple, ale najmladšou vývojárkou, aká sa sem zatiaľ dostala.
Navyše nebola jediná s tak nízkym vekom. Tento rok sem Apple pozval stovku šikovných študentov, ktorí ešte nedovŕšili 18 rokov, aby si mohli bezprostredne užiť predstavovanie ich noviniek. Pozrite si prehľad najzaujímavejších z nich.
Systém s veľkými zmenami
Každé Apple zariadenia má vlasntý operačný systém. Pri názve platí, že sa začína malým písmenom a končí na OS.
Operačný systém OS X pre počítače a notebooky do tohto pravidla nezapadal, tak sa ho rozhodli premenovať na macOS. Dočkal sa zároveň množstva nových funkcií na čele s integrovanou digitálnou asistentkou Siri a užším prepojením s mobilnou platformou.
Firma ide podobným smerom ako Microsoft, akurát sú jej kroky viac premyslené, menšie a na používateľov nepôsobia agresívne nevyžiadanými inštaláciám.
Že Siri bude lepšia, inteligentnejšia a šikovnejšia sú frázy, ktoré čakáme na každej konferencii. Apple ale Siri otvorí aj vývojárom, pričom nebude jedinou aplikáciou, ktorú si už firma nenechá len pre seba. Npríklad aplikácia mapy a Uber mali spolupracovať už dávno.
Zaujímavou novinkou je aj funkcia Universal Clipboard, ktorá umožní kopírovať text na jednom zariadení a prilepiť v druhom. Používatelia s viacerými zariadeniami si tiež môžu synchronizovať pracovné plochy.
Nemôžeme tvrdiť, že macOS Sierra novými funkciami nebude kopírovať konkurenciu. Siri konkuruje Cortane od Microsoftu, pre Apple Music firma čerpala nápady pri Spotify a príchod Apple Pay na macOS bude silnou konkurenciou k PayPalu.
MacOS Sierra firma ponúkne beta testerom už na budúci mesiac, ostrú verziu môžeme čakať ako vždy na jeseň tohto roku.
Pri operačnom systéme iOS 10 pre iPhony a iPady sa používatelia konečne dočkajú možnosti odinštalovať si aplikácie, ktoré sú súčasťou každého zariadenia, no takmer nikto ich nevyužíva.
Hodinky vám môžu zachrániť život
Prvé múdre hodinky od Apple revolúciu nespustili, ale aj tak sa predávajú zďaleka najlepšie. Aj oni dostali novú verziu s množstvom noviniek, výrazne rýchlejším spúšťaním aplikácií, možnosť odomknúť nimi počítač a funkciou prvej pomoci.
V kritickej situácii totiž s pomocou bočného tlačidla môžete oznámiť svojim známym a záchrannej službe že máte problém. Hodinky máte vždy na ruke a na aktiváciu funkcie vám stačí jeden prst.
Po stlačení a držaní bočného tlačidla hodinky automaticky kontaktujú lokálnu službu prvej pomoci (funguje teda aj mimo Spojených štátov). Podmienkou je, aby hodinky boli spojené so smartfónom, alebo aspoň pripojené na Wi-Fi sieť.
Zdieľaná je vtedy aj vaša presná poloha, pohlavie, vek a všetky zdravotné záznamy, ktoré pred tým svojim hodinkám prezradíte.
TIP: Pozrite si aktuálne ceny na Apple Watch ich odborné recenzie a parametre v službe Recenzie.sme.sk.
Kde sú nové MacBooky?
Ubehol už rok od doby, keď Apple na svojich konferenciách predstavil aktuálnu verziu notebooku MacBook Pro a ultrabooku MacBook Air. Vo svete technológii veľmi dlhá doba, počas ktorej niektorí výrobcovia stihnú obmeniť svoju modelovú líniu aj dva krát.
Obidva modely si pritom aktualizáciu zaslúžia. Veľký MacBook Pro sa stále predáva so skoro dva roky starým procesorom, chýba mu moderná úspornejšia grafika a pôvodne špičkový Retina displej konkurencia už dávno prekonala.
MacBook Air vyžaduje len nový displej. Jeho konštrukcia je nadčasová a výkon dostačuje, no pri 13,3-palcovej uhlopriečke pôsobí rozlíšenie 1440 x 900 bodov prehistoricky.
Na druhú stranu, MacBook Air je v prakticky nezmenenej podobe na trhu veľmi dlho. Ak nový MacBook dostane konečne niečo výkonnejšie ako súčasné Core m3, tak existencia modelu Air prestane mať zmysel.
Na vývojárskej konferencii Apple nový hardvér neuvádza. S ohľadom na veľké množstvo uniknutých informácií o nových iPhonoch a MacBookoch mnohí dúfali, že sa tradícia tento rok poruší.
TIP: Pozrite si ceny, odborné recenzie a parametre na notebooky MacBook Pro a MacBook Air v službe Recenzie.sme.sk.
Aj Apple má svoj Minecraft
Ako si najjednoduchšie vychováte nových programátorov? Jednoducho poskytnete deťom zábavný nástroj, ktorý ich to naučí. Ak sa pamätáte na Robota Karola, tak Swift Playground je niečo veľmi podobné.
Apple akurát celému konceptu vdýchol svoj zmysel pre detail, pripravil novú softvérovú klávesnicu a užívateľsky jednoduché a logické prostredie, v ktorom sa nestratí ani priemerný školák.
Myšlienka je podľa Tima Cooka jednoduchá – chce, aby sa programovanie stalo súčasťou vyučovania na každej škole a časťou každodenných aktivít. Swift Playground má byť vstupenkou do sveta programovania pre každého, kto sa s ním ešte nestretol.
Aplikácia bude zadarmo dostupná na jeseň, vývojári majú k nej prístup už dnes.