BRATISLAVA. Nezisková organizácia Veda nás baví v spolupráci s Fakultou matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (UK) v Bratislave organizuje prvý ročník Vedeckého veľtrhu. Podujatie prinesie celodenný program pre deti a mládež, v rámci ktorého budú rôzne oblasti vedy a výskumu prezentovať interaktívnou formou.
Organizátori Vedeckého veľtrhu o tom informovali v tlačovej správe s tým, že podujatie sa má uskutočniť 14. septembra v Bratislave. Je určené najmä pre deti od šesť do 18 rokov a pre ich rodičov.
Všade okolo nás
Podujatie má povzbudiť záujem slovenskej mládeže o vedu v každodennom živote a prípadnú budúcu kariéru vo vedeckých odboroch. Účastníci sa tiež budú môcť zapojiť do rôznych pokusov a vedeckých hier.
Organizátori veľtrhu si stanovili za cieľ hravou formou priblížiť vedu žiakom základných a stredných škôl, ale aj dospelým.
Vysoké a stredné školy, vedecké ústavy, záujmové organizácie a subjekty komerčnej sféry, ktoré sa na veľtrhu zúčastnia, sa vo svojich stánkoch pokúsia ukázať, že veda je všade okolo nás, a že je potrebná v každodennom živote.
Návštevníci si budú môcť niektoré pokusy sami vyskúšať alebo si overiť svoje schopnosti a znalosti v súťažných kvízoch.
Budúce talenty
"Je veľmi dôležité podporovať vedecký potenciál v deťoch už od útleho detstva. Veda je veľmi perspektívna disciplína. Vďaka skorému podchyteniu talentov môže byť veľa šikovných ľudí prínosom pre Slovensko, a zároveň preraziť na globálnej úrovni," povedal dekan Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK Jozef Masarik.
Účastníci sa môžu tešiť aj na rôzne ukážky z oblasti robotiky a elektrotechniky, ktoré bude prezentovať napríklad Stredná odborná škola v Starej Turej či Stredná priemyselná škola v Trnave.
Zaujímavosťou budú aj pokusy v prenosnom chemickom laboratóriu Strednej odbornej školy v Hlohovci. Na svoje si prídu aj návštevníci, ktorí sa zaujímajú o astronómiu. Na veľtrhu sa totiž zúčastní Astronomický klub z Bratislavy a Mobilné planetárium z Prahy.
Patrónom prvého ročníka vedeckého veľtrhu v Bratislave je predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík.