SME

Objavili súvislosť medzi autizmom a dotykmi, myši sa báli vzduchu

Vedci našli prepojenie medzi poškodeným zmyslom a mozgovým ochorením.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: PIXABAY/CC)

BRATISLAVA. Každý autista vníma svet individuálne. Spája ich však rôzna miera úzkosti, ktorú pociťujú pri interakcii s okolitým prostredím. Môže sa prejovavať komunikačnými problémami alebo opakovaným správaním.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keďže je autizmus porucha nervového systému, väčšinou sa výskum sústredí na jeho centrálu - mozog. Mnohí autisti sú však extrémne citliví na dotyk.

Výskum zverejnený v žurnále Cell sa preto zameral na kožné receptory, kde hmatový vnem vzniká. Tímu z Harvardovej univerzity sa pri ňom podarilo nájsť prepojenie medzi chybným vývojom hmatu a autizmom.

SkryťVypnúť reklamu

Lokálna úprava génov

Zamerali sa na jeden z génov, o ktorých vieme, že s autizmom súvisia. Mecp2 má na starosti proteín, ktorý pomáha vytvárať spojenia medzi nervovými bunkami.

Laboratórne myši upravili tak, aby poškodené mutácie génu pôsobili iba v kožných bunkách, ktoré reagujú na jemné dotyky. Zistili, že na podnety ako závan vzduchu reagujú oveľa vystrašenejšie a majú tiež problém rozlišovať medzi drsným a hladkým povrchom.

Zároveň vykazovali podobné spoločenské správanie ako autisti. Mali menšiu chuť socializovať sa a preskúmavať okolie - príznaky, ktoré sa dajú pripísať zvýšenej úzkosti. Neplatilo to však pre zvieratá, ktorým vložili mutáciu až v dospelosti.

Z výskumu tak podľa časopisu Science vyplýva, že hmat je dôležitou súčasťou vývoja. Ak si v mladosti myš spojila určité formy dotyku s nepríjemnými pocitmi, vyhýba sa im aj v dospelosti.

SkryťVypnúť reklamu

Opraviť zmysel

Aj keď to, čo funguje u myší, nemusí fungovať pri ľuďoch, vedci sa snažia nájsť genetické aj farmaceutické spôsoby, ktoré by mohli zmyslové poškodenie opraviť.

“Dotyky sú dôležité pri sprostredkovávaní interakcií s prostredím a pohybovaním sa v ňom. Nezvyčajný hmatový zmysel je iba jedna súčasť autizmu," vysvetľuje pre web Science Daily spoluautorka výskumu Lauren Oreficeová.

"Netvrdíme, že vysvetľuje všetky ľudské príznaky, ale jeho poruchy môžu pomôcť vysvetliť niektoré správanie pacientov,” 

DOI: http://dx.doi.org/10.1016/j.cell.2016.05.033
 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vpredu v strede), švédsky premiér Ulf Kristersson (vpredu vpravo) a švédska korunná princezná Viktória (vpredu vľavo) pózujú pri príležitosti pristúpenia Švédska do NATO.

Uplynulo 20 rokov od vstupu Slovenska do NATO.


a 1 ďalší
Medveď hnedý.

Stratené dokumenty hovorili o zastrelení medvedice s hmotnosťou 67,9 kg.


Michal Wiezik
Ekológ a ochranár Erik Baláž.

Pochybuje, že odstrelili medveďa z Liptovského Mikuláša.


Juraj Slafkovský oslavuje gól.

Zaznamenal svoj 41. bod v sezóne.


TASR a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu