SME

Cicavce predbehli koniec dinosaurov, darilo sa im skôr

Podľa nových výskumov sa cicavcom na planéte darilo už pred vymretím dinosaurov

Purgatorius unio, jeden z prvých druhov cicavocvPurgatorius unio, jeden z prvých druhov cicavocv (Zdroj: Nobu Tamura)

BRATISLAVA. Známa hypotéza hovorí, že cicavcom sa na našej planéte začalo dariť až po ústupe dinosaurov. Lepšie sa vysporiadali s dôsledkom nárazu telesa z kozmu a postupne prebrali nadvládu na Zemi. 

Nové tvrdenia vedcov z univerzít v Southamptone a Chicagu však naznačujú, že sa celý príbeh mohol odohrať aj inak.Na našej  planéte možno žilo väčšie množstvo rozličných cicavcov milióny rokov pred nárazom asteroidu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dosiaľ si pritom paleontológovia mysleli, že rozličnosť druhov potláčala práve dominancia dinosaurov. Svoje hypotézy zakladali na nálezoch: väčšina fosílií z obdobia pred zhruba 60 miliónmi rokov patrila drobným cicavcom, ktorí jedli najmä hmyz.

SkryťVypnúť reklamu

Nové otázky sa však podľa štúdie v Proceeding of the Royal Society B ukrývali v zuboch – tie patrili aj väčším živočíchom s rôznorodou stravou.

Asteroid všetko iba urýchlil

Nový výskum naviazal na nedávnu štúdiu, podľa ktorej dinosaury začali vymierať dlho pred vesmírnou zrážkou.

Nálezy naznačujú, že jaštery sa zo začiatku vyvíjali rýchlo, no ich evolúcia sa postupne spomalila a nedokázali sa prispôsobovať meniacim sa podmienkam na planéte.

 „Aj keď to bol náraz asteroidu, ktorý nakoniec spôsobil ich definitívnu záhubu, dinosaury zjavne postupne vymierali už päťdesiat miliónov rokov pred tým,“ podľa BBC Manabu Sakamoto, ktorý výskum viedol.

Hlavným dôvodom postupného úpadku mohli byť veľké klimatické zmeny – rozpadanie kontinentálnych platní a zvýšená sopečná aktivita. Vedci predpokladajú, že keby neboli dinosaury takto evolučne oslabené, je možné, že následky nárazu kozmického telesa by prežili.

SkryťVypnúť reklamu

Zmeny v životnom prostredí však nemali dopad iba na dinosaury. Tradičné hypotézy predpokladajú, že rozmanitejšie druhy cicavcov sa začali objavovať až po zásahu z vesmíru. 

No nové zistenia naznačujú, že táto udalosť mala, práve naopak za následok vymretie veľkého množstva druhov cicavcov.

Následky katastrofy však napokon znášali lepšie živočíchy, ktoré vedeli žiť z rôznorodejšej stravy. Veľké zmeny v ekosystéme zvyčajne spôsobujú vymiznutie špecializovaných druhov.

Evolučný tlak

Realistickejší obraz vývoja života na Zemi teraz pomôže pri skúmaní toho, ako budú ľudské zásahy do planéty ovplyvňovať život rôznych druhov zvierat a rastlín.

Otázkou, napríklad, je, koľko druhov zvládne rýchle klimatické zmeny. A aká je prognóza nielen pre zvieratá, ale aj pre samotného človeka.

SkryťVypnúť reklamu

DOI: 10.1098/rspb.2016.0256

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu