ORACLE, BRATISLAVA. Keď voda preteká cez horniny, vstrebáva živiny a minerály dôležité na život. Napríklad vápnik a horčík, ktorý obsahuje naše jedlo, pochádza z kameňa.
"Chemické zvetrávanie je prvá vec, čo potrebujete na vznik obývateľnej planéty," vysvetľuje pre časopis New Scientist dôležitosť tohto procesu geomorfologička Jean Dixonová.
Zatiaľ však nevieme, ako presne proces funguje. Vedci ho síce skúmali v menšej mierke v laboratóriách, no v skutočnom svete ide o výrazne dlhší proces. Budúci mesiac sa preto v ekosystéme Biosphere 2 začne najväčší krytý experiment s počasím.
Pod kupolou v arizonskej púšti sa nachádzajú tri kopce zo sopečných hornín. Každý z nich tvorí 500-tisíc kilogramov drveného čadiča.
V ich vnútri rozmiestnili vedci viac ako 1800 senzorov, ktoré môžu detailne sledovať hodnoty oxidu uhličitého ale aj pohyb vybraných molekúl.
Kopce totiž každé tri dni oblejú výskumníci rovnakým množstvom vody a budú pozorovať distribúciu vybraných izotopov vodíka, bromidu a chloridu lítneho. Po roku výskumu do ekosystému pridajú aj rastliny.