BRATISLAVA. Keď je psom a mačkám zle od žalúdka, vyvolajú si vracanie jedením trávy. Ak majú parazity šimpanzy, žerú nepožuté listy rastliny rodu Aspilia.
Zvieratá veľmi dobre poznajú silu prírody a vo veľkom ju využívajú. Nejde však o žiadnu homeopatiu. Keď sa zvieratá samy liečia surovinami rastlinného či živočíšneho pôvodu, nazývame to zoofarmakognózia.
Štúdium samoliečby zvierat môže pomôcť aj pri liečbe ľudských chorôb, na ktoré už nezaberajú umelé liečivá, píše v článku pre The Conversation odborníčka na správanie primátov Sophia Daoudiová.
Že sa zvieratá vedia v prípade potreby liečiť samy, zistili vedci pomerne nedávno. Najviac toto správanie pozorovali práve u primátov.
V roku 1996 spojila štúdia uverejnená v žurnále International Journal of Primatology konzumáciu nepožutých listov Aspilia s odstraňovaním parazitov. Ich drsný povrch dokáže zachytiť v tráviacom trakte šimpanzov parazitické červy a spolu s výkalmi ich odstrániť z tela.
Primáty si však nepomáhajú len pri ťažkostiach s trávením. Potieraním kože chemikáliami z rastlín či zvierat sa vedia chrániť pred kožnými parazitmi, ale aj pred otravným hmyzom.
Skúmanie chemického zloženia niektorých exotických rastlín a živočíchoch môže podľa Daoudiovej pomôcť aj pri liečbe alebo doplnkovej liečbe niektorých ľudských ochorení. Postupy, ktoré zvieratá využívajú sú totiž jednoduché, prírodné a napriek tomu účinné.