SME
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Astronauti prvýkrát vstúpili do nafukovacieho modulu

Ako prvý vstúpil do nových priestorov americký astronaut Jeff Williams.

Beam.Beam. (Zdroj: TASR/AP)

MYS CANAVERAL. Posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) v pondelok prvýkrát vstúpila do experimentálneho nafukovacieho modulu BEAM. Ten bol v apríli pripojený k ISS a 28. mája nafúknutý.

Ako prvý vstúpil do nových priestorov americký astronaut Jeff Williams. Spolu s ruským kolegom Olegom Skripočkom odobrali vzorky vzduchu a zozbierali dáta zo senzorov v module.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Svietili si čelovkami, keďže BEAM zatiaľ nie je osvetlený.

Zima v module

Williams konštatoval, že modul vyzerá byť nedotknutý, no je v ňom chladno. Na jeho stenách nezaznamenal stopy po kondenzácii.

SkryťVypnúť reklamu

V nasledujúcich týždňoch bude posádka ISS ďalej sledovať, či z modulu neuniká vzduch a či je jeho konštrukcia stabilná. Nainštalujú v ňom ďalšie senzory a inú výbavu.

Z bezpečnostných dôvodov bude prielez k modulu otvorený len počas týchto kontrolných vstupov, ktorých americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) plánuje šesť alebo sedem ročne.

Obytný modul

Modul BEAM (Bigelow Expandable Activity Module) vyvinula pre NASA súkromná spoločnosť Bigelow Aerospace zaoberajúca sa vývojom a výrobou nafukovacích obytných modulov, a to najmä pre komerčné a prieskumné použitie.

V rozloženom stave je približne štyri metre dlhý a 3,2 metra široký. Pripojený bol k modulu Tranquility. Stál v prepočte okolo 16 miliónov eur a NASA ho chce skúšať dva roky, či odolá veľkým výkyvom teploty, kozmickému žiareniu a úlomkom vesmírneho odpadu. Potrebné dáta majú dodať práve spomínané senzory.

SkryťVypnúť reklamu

NASA a Bigelow Aerospace plánujú využiť nafukovacie moduly v budúcich desaťročiach ako obytné priestory pre astronautov na Mesiaci alebo Marse. Ich veľkou výhodou je, že sú ľahšie ako tradičné kovové moduly a počas prepravy zaberajú malý priestor.

Načítavam video...

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


4 h
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 3 ďalší 25. mar

Nové správy z sveta vedy.


a 2 ďalší 24. mar

Mechanochémia je perspektívna pri zhodnocovaní odpadov.


a 2 ďalší 24. mar
SkryťZatvoriť reklamu