SME

MIT ponúkne laptop za 100 dolárov

Prenosné počítače, laptopy, sú dnes nástrojom dostupným skôr tým bohatším. Zmeniť to chcú vedci z Massachusettského technologického inštitútu (MIT), ktorí predstavili prvé modely superlacných notebookov dostupných za menej než sto dolárov (asi 3000 ...

Prototyp stodolárového notebooku. FOTO - ČTK/AP


Prenosné počítače, laptopy, sú dnes nástrojom dostupným skôr tým bohatším. Zmeniť to chcú vedci z Massachusettského technologického inštitútu (MIT), ktorí predstavili prvé modely superlacných notebookov dostupných za menej než sto dolárov (asi 3000 korún).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lacný notebook bude určený pre krajiny tretieho sveta a mal by sa dostať do rúk najmä deťom, ktorým pomôže získať základy digitálnej gramotnosti. Hoci bude mať v porovnaní s bežnými počítačmi oveľa pomalší procesor a menšiu pamäť, umožní surfovať po internete i spúšťať multimédiá, napísala agentúra AP. Fungovať bude s bezplatným operačným systémom Linux a jeho batéria bude špeciálne uspôsobená na prípadné dobíjanie ručnou dobíjačkou.

SkryťVypnúť reklamu

Najťažším orieškom pre vývojárov je zníženie ceny 12-palcovej obrazovky, experimentujú preto s rôznymi novými technológiami, spätnou projekciou i elektronickým atramentom. Počítač bude navyše extrémne odolný proti nárazom či prachu.

Notebook sa má vyrábať v obrovských množstvách a predávať priamo vládam krajín. Tie by mali prístroje ďalej distribuovať žiakom. Podľa šéfa MIT a iniciátora projektu Nicholasa Negroponteho je však dôležité, aby každý počítač vlastnilo konkrétne dieťa, ktoré si ho po vyučovaní odnesie domov. Tak sa zabezpečí nielen lepšie zaobchádzanie s prístrojmi, ale deti sa zároveň môžu stať šíriteľmi zmien vo svojom okolí, keď sa od nich doma môžu učiť aj ich rodičia.

Nízka cena prístroja sa nedosiahne len inováciami v jeho dizajne z dielne MIT, ale najmä odbúraním nákladov na marketing a zisku, s ktorým počítajú bežní predajcovia počítačov.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti existujú prvé dva prototypy notebooku, sériová výroba prvých kusov by sa mohla podľa MIT rozbehnúť približne o rok. (tb)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu