SME
Nedeľa, 1. november, 2020 | Meniny má Denis, DenisaKrížovkyKrížovky

Ako bezpečne vymazať súbory z počítača

Ak niekomu požičiavate svoj notebook alebo počítač, alebo v práci pracujete so svojimi súkromnými dátami, zaiste nechcete, aby si mohol ktokoľvek s pomocou jednoduchých softvérových nástrojov prečítať dokumenty, ktoré ste mali v minulosti na pevnom disku

FOTO - MILAN GIGEL

uložené. Ak totiž v počítači vymažete ľubovoľný súbor, v skutočnosti tam zostane bezo zmeny - operačný systém iba označí konkrétny kúsok pevného disku ako voľný, aby mohol byť v prípade potreby použitý. To isté platí i pre digitálny fotoaparát, diktafón alebo MP3 prehrávač.

Bezplatne dostupný softvérový balíček Sure Delete sa postará o to, čo vývojári operačných systémov zanedbali. Pomôže vám z nepoužívaných častí pevného disku odstrániť všetky "zmazané" údaje, alebo vám poslúži pri mazaní konkrétnych súborov alebo adresárov. Využiť by ste ho mali aj vtedy, ak ste sa rozhodli predať svoj starý počítač.

Je iba na vás, akú úroveň bezpečnosti si zvolíte. Základné rýchle čistenie znemožní obnovu dát počítačovým špecialistom, mnohonásobný prepis znemožní získať vaše citlivé dáta aj dokonale vybaveným špiónom.

Balík Sure Delete pozostáva z dvoch samostatných nástrojov. Prvý s názvom SD File slúži na bezpečné odstraňovanie súborov. Pomocou sprievodcu si zvolíte súbory alebo celé adresáre na odstránenie. Nasleduje nastavenie úrovne bezpečnosti a bezpečné zrušenie súborov.

Druhý nástroj SD Disk vám pomôže "pozametať omrvinky dát" rozmiestnené na voľných blokoch pevného disku. Možno o tom neviete, ale údaje z vašich súborov mohla pri spracovaní aplikácia sústreďovať v dočasnom pracovnom súbore, ktorý po sebe zmazala a tým vytvorila kópiu dát. Dokonalá ochrana súkromia je tak možná iba s kompletným vyčistením disku. Týmto nástrojom dokážete proti obnove fotografií ochrániť i pamäťovú kartu digitálneho fotoaparátu alebo FLASH pamäť ľubovoľného externého zariadenia pre ukladanie dát. Dáta sú mazané z kompletných voľných blokov, ale i z takzvaných "file slacks", ktoré nie sú pre ukladanie použiteľné, avšak dáta obsahovať môžu.

www.wizard-industries.com/sdel.html

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Naď očakáva, že počas víkendu otestujú aspoň tri milióny ľudí

Najväčšie problémy spôsobovali drive through odberové miesta.

celoplošné testovanie na Covid-19.
Autorská strana Beaty Balogovej

Ako neprísť o Dušičky počas korony

Covid zasahuje aj do nášho vzťahu s mŕtvymi.

Ilustračné foto.
Internista v nemeckom meste Chemnitz a člen skupiny Lovci šarlatáni, ktorá sa usiluje vyvracať mýty a bludy v medicíne, Roland Oravský.
Premiér Matovič hovorí o prvých výsledkoch testovania.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Apple pravdepodobne pracuje na vlastnom vyhľadávači

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik
Podcast Tech_FM

Čierne diery sú aj také, aké by nemali byť

Čo nás učí gravitačná astronómia.