SME

V cenzúre internetu je najďalej Čína

Čína je najväčším cenzorom webových stránok, blogov, e-mailovej korešpondencie i online diskusných fór na svete, píše sa v najnovšej štúdii OpenNet. Podľa správy Čína využíva tisícky štátnych zamestnancov i externých spolupracovníkov na budovanie "všadep

Čína svetu ukázala, že predstavy o necenzúrovateľnosti internetu boli naivné. ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS


rítomného, sofistikovaného a efektívneho" systému internetovej cenzúry.

"Obyvatelia hľadajúci informácie týkajúce sa nezávislosti Taiwanu alebo Tibetu, dalajlámu, incidentu na námestí Tchien-an-men, opozičných politických strán alebo ľubovoľných protikomunistických hnutí vo väčšine prípadov zistia, že informácie sú zablokované," uvádza sa v správe zverejnenej na stránke www.opennetinitiative.net/china. Filtrovanie digitálneho obsahu sa podľa nej v Číne deje "v obrovskom rozsahu".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Štúdiu spoločne vypracovali harvardská, cambridgeská a torontská univerzita. Využili pritom štyri rozličné metódy, ktorými testovali čínske filtre zo zahraničia i z počítačov umiestnených priamo v krajine, povedal šéf projektu John Palfrey.

Dobrovoľníci z Číny spúšťali špeciálny program testujúci, aký obsah bol v krajine zablokovaný. Výskumníci zo zahraničia zasa prispievali textami na čínske diskusné fóra a zasielali e-maily cez siete miestnych internetových providerov.

"Výsledkom je zistenie, že Čína má najrozsiahlejší a najefektívnejší právny aj technický systém pre cenzúru internetu a sledovanie občanov na svete," povedal Palfrey novinárom po svojom prejave v americkom Kongrese.

Čína využíva na monitorovanie internetu množstvo rôznych, navzájom sa prekrývajúcich techník vrátane blokovania vybraných kľúčových slov i policajného nátlaku na používateľov a prevádzkovateľov webových stránok.

SkryťVypnúť reklamu

Filtrovanie pritom Čína verejne nepriznáva a pre surfistov nie je zjavné - zablokované webové stránky jednoducho nefungujú, alebo pôsobia, ako keby sa len mimoriadne pomaly načítavali, až je nakoniec spojenie ukončené. Proti rozhodnutiam o zablokovaní sa nemožno odvolať a celkovo sa vytvára "klíma autocenzúry", povedal Palfrey. Dobrovoľníci pomáhajúci s výskumom v Číne

podľa neho čelili "významnému riziku".

Keďže Čína poskytuje medzinárodné internetové pripojenie aj pre Vietnam, Severnú Kóreu, Uzbekistan a Kirgizstan, je možné, že svoje pokročilé filtrovacie technológie bude exportovať aj do týchto krajín, povedal John Palfrey.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu