SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

V cenzúre internetu je najďalej Čína

Čína je najväčším cenzorom webových stránok, blogov, e-mailovej korešpondencie i online diskusných fór na svete, píše sa v najnovšej štúdii OpenNet. Podľa správy Čína využíva tisícky štátnych zamestnancov i externých spolupracovníkov na budovanie "všadep

Čína svetu ukázala, že predstavy o necenzúrovateľnosti internetu boli naivné. ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS

rítomného, sofistikovaného a efektívneho" systému internetovej cenzúry.

"Obyvatelia hľadajúci informácie týkajúce sa nezávislosti Taiwanu alebo Tibetu, dalajlámu, incidentu na námestí Tchien-an-men, opozičných politických strán alebo ľubovoľných protikomunistických hnutí vo väčšine prípadov zistia, že informácie sú zablokované," uvádza sa v správe zverejnenej na stránke www.opennetinitiative.net/china. Filtrovanie digitálneho obsahu sa podľa nej v Číne deje "v obrovskom rozsahu".

Štúdiu spoločne vypracovali harvardská, cambridgeská a torontská univerzita. Využili pritom štyri rozličné metódy, ktorými testovali čínske filtre zo zahraničia i z počítačov umiestnených priamo v krajine, povedal šéf projektu John Palfrey.

Dobrovoľníci z Číny spúšťali špeciálny program testujúci, aký obsah bol v krajine zablokovaný. Výskumníci zo zahraničia zasa prispievali textami na čínske diskusné fóra a zasielali e-maily cez siete miestnych internetových providerov.

"Výsledkom je zistenie, že Čína má najrozsiahlejší a najefektívnejší právny aj technický systém pre cenzúru internetu a sledovanie občanov na svete," povedal Palfrey novinárom po svojom prejave v americkom Kongrese.

Čína využíva na monitorovanie internetu množstvo rôznych, navzájom sa prekrývajúcich techník vrátane blokovania vybraných kľúčových slov i policajného nátlaku na používateľov a prevádzkovateľov webových stránok.

Filtrovanie pritom Čína verejne nepriznáva a pre surfistov nie je zjavné - zablokované webové stránky jednoducho nefungujú, alebo pôsobia, ako keby sa len mimoriadne pomaly načítavali, až je nakoniec spojenie ukončené. Proti rozhodnutiam o zablokovaní sa nemožno odvolať a celkovo sa vytvára "klíma autocenzúry", povedal Palfrey. Dobrovoľníci pomáhajúci s výskumom v Číne

podľa neho čelili "významnému riziku".

Keďže Čína poskytuje medzinárodné internetové pripojenie aj pre Vietnam, Severnú Kóreu, Uzbekistan a Kirgizstan, je možné, že svoje pokročilé filtrovacie technológie bude exportovať aj do týchto krajín, povedal John Palfrey.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marcel Slávik

Minister hospodárstva naňho podal trestné oznámenie.

2 h
Joe Biden.

Pozrite si prehľad dnešného dňa.

2 h
Ilustračná fotografia.

Testovanie sa koná od 18. do 26. januára.

3 h
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Valec OĽaNO ide ďalej

Peter Tkačenko

Niekto zabudol, že terajšia vláda je zajtrajšia opozícia.

4 h

Neprehliadnite tiež

Etna sa znovu zobudila.

Erupciu sprevádzalo dunenie.

20. jan
Ilustračné foto.

Dinosaurus patril medzi sauropodov.

20. jan

Týždenný podcast o novinkách z vedy.

20. jan