BRATISLAVA. Od porážania svetových majstrov v hre go, alebo v šachu aj napriek hendikepom, pokusy učiť robotov ľudskému správaniu cez Twitter až po riadenie áut. Umelá inteligencia nám stále viac dokazuje, že je schopná vykonávať mnohé úlohy lepšie, alebo minimálne tak dobre, ako ľudia.
Jedna z oblastí, v ktorej dokázali vedci spraviť veľký pokrok je naučiť umelú inteligenciu rozpoznávať predmety alebo písmená z fotiek. Počítač vie aj to, ako jednotlivé veci v skutočnosti vyzerajú, alebo by mali vyzerať. Vedci túto schopnosť schopnosť prirovnávajú k snívaniu.
Za posledný rok sa tento proces mnohonásobne zlepšil a umelá inteligencia je schopná vytvoriť stále realistickejšie obrazy predmetov a dokonca aj krátke videá činností ako napríklad miešanie cesta či hranie na violončelo, ukazuje to nová štúdia, ktorú predstavili na konferencii v Barcelone.
Skoro pred rokom vydal Google svoj program DeepDream, ktorý ukazoval ako umelá inteligencia spracúva obrázky a snaží sa ich rozložiť na časti, ktoré vie rozpoznať.
Svet následne obleteli obrázky, ktoré ukazovali snahy umelej inteligencie znovu vizuálne vytvoriť objekty, ktoré už niekedy videla. Neforemné, divoko farebné a často aj hrozivé, obrázky mnohí prirovnávali k halucináciám vyvolaným LSD alebo psilocybinom (halucinogéna látka v lysohlávkach).
