SME

Kosatky majú kultúru, poháňa ich evolúciu

Kosatka dravá sa pred 250-tisíc rokmi začala deliť na skupiny, ktoré majú rôznu kultúru. Ovplyvnila aj ich genetiku.

Skupiny kosatiek sa líšia nielen v spôsobe života, majú aj odlišnú genetickú informáciu.Skupiny kosatiek sa líšia nielen v spôsobe života, majú aj odlišnú genetickú informáciu. (Zdroj: wikimedia/CC)

BRATISLAVA. Sú obrovské, čierno-biele, a žijú v mori. Na prvý pohľad s ľuďmi nemajú veľa spoločných znakov. No v skutočnosti majú ľudia a kosatky dravé niekoľko neobvyklých spoločných vlastností – oba druhy sú veľmi inteligentné, dožívajú sa vysokého veku a žijú sociálnym životom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nová štúdia uverejnená v žurnále Nature Communications odhalila ďalšiu spoločnú črtu s človekom. Kosatky tiež žijú v skupinách na väčšom území, pričom každá z nich má trochu iný spôsob života. Kultúru, ktorá dokázala ovplyvniť aj ich genetiku.

SkryťVypnúť reklamu

Päť skupín

Ľudský genóm sa vyvíja pod vplyvom našich kultúrnych zážitkov. Príkladom je gén pre toleranciu laktózy – vyvinul sa len u niektorých populácií, ktoré chovali kravy a pili teda mlieko aj v dospelosti.

Nová štúdia naznačuje, že podobný proces zrejme nastal aj pri kosatkách. 

„Ľudia aj kosatky majú veľké mozgy a majú zložité správanie. A čo je najdôležitejšie, vedia tvoriť nové správanie, ktoré im pomáha prispôsobiť sa rôznym prostrediam a pomocou špecializovaných techník loviť inú korisť,“ povedal pre web Discovery News vedúci štúdie Andrew Foote

Dnes poznáme najmenej päť rôznych typov kosatiek, ktoré žijú v Južnom oceáne okolo Antarktídy a v Tichom oceáne. Nelíšia sa iba v území, ktoré obývajú. Majú aj odlišný spôsob lovu.

Niektoré sa živia rybami. Naženú ich na jednu kopu, kde sa stanú ľahkým terčom. Iné zas lovia prevažne tulene či tučniaky. Kosatky sa vymrštia do plytčín, kde tieto zvieratá žijú.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci porovnávali genóm týchto rôznych typov kosatiek, ktoré nazývame aj ekotypy. Zistili, že všetky majú jedného predka.

Ekotypy kosatiek sa začali tvoriť z hruba pred 250-tisíc rokmi, keď začali kosatky migrovať. V DNA sa vedcom podarilo toto veľké putovanie odsledovať. Zistili však aj to, že každý ekotyp sa v genóme líšil od toho druhého.

Opice aj delfíny

Štúdia je podľa mnohých odborníkov na kosatky dravé prelomová v štúdiu podmorských cicavcov.

„Ide o extrémne dôležitú súčasť výskumu,“ hovorí pre magazín New Scientist Hal Whitehead z Dalhousieovej univerzity v kanadskom Halifaxe.

„Výsledky sú fascinujúce. Teraz vidíme, rovnako aj pri ľuďoch aj kosatkách, že kultúra je nielen dôležitým faktorom v živote veľrýb, ale pomáha poháňať aj genetickú evolúciu.“

SkryťVypnúť reklamu

Podobná geneticko-kultúrna evolúcia môže prebiehať aj pri iných zvieratách s vysoko rozvinutou kultúrou. Ďalší výskum by sa preto mohol zamerať na niektoré veľké ľudoopy a morské cicavce ako delfíny skákavé. 

DOI: 10.1038/ncomms11693

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


2
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu