Planina Sputnik Planum sa nachádza na západnej strane srdcového útvaru Tombaugh Regio. Je plochá, nemá žiadne krátery a je zložená z mnohouholníkových častí.
Dvom výskumným tímom sa nezávisle podarilo vysvetliť, ako si planina zachováva svoj hladký vzhľad – môžu za to pohybujúce sa kusy dusíkového ľadu.
Nové zistenia o geológii trpasličej planéty Pluto sa opierajú o dáta z minuloročného preletu sondy New Horizons. Uverejnili ich v žurnále Nature.
„Našli sme dôkaz, že aj na chladnej planéte vzdialenej miliardy kilometrov od Zeme, je dostatok energie pre intenzívne geologické aktivity, ak majú ‚ten správny materiál’, teda niečo mäkké a poddajné ako pevný dusík,“ povedal pre web NASA vedúci štúdie a výskumného tímu New Horizons William B. McKinnon z Washingtonskej univerzity v St. Louis.
Vedci zistili, že povrch Sputnik Planum tvoria akési ľadové „bunky“, ktoré majú v priemere 16 až 48 kilometrov a sú staré menej ako jeden milión rokov. Vzor týchto mnohouholníkových buniek zrejme vyplýva z pomalého tepelného prúdenia dusíkatých ľadov, ktoré vypĺňajú planinu.
Ľad sa zahrieva od vnútorného tepla trpasličej planéty, potom vystupuje na povrch a tvorí klenuté mnohouholníky, ktoré sa neskôr roztopia a cyklus sa znovu zopakuje. „Je to skoro, akoby srdce Pluta skutočne bilo,“ hovorí pre web BBC Bill McKinnon z Washingtonskej univerzity v St Louis.

DOI: 10.1038/nature18016