Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.
Upíri v živočíšnom svete
- Pinka galapágska - endemitický vták Galapágskych ostrovov sa živí krvou väčších operencov.
- Kandiru - juhoamerická ryba sa živí krvou v žiabrovej dutine väčších rýb. Preniknúť môže aj do iných dutín, z ktorých prúdi tekutina, napríklad do močových trubíc ľudí.
- Mihule - niektoré druhy týchto vodných stavovcov sa so svojimi ozubenými lievikovitými ústami a ozubeným jazykom zavŕtajú do tela iných rýb a sajú ich krv.
- Vampyroteuthis infernalis - hlavonožec sa v skutočnosti neživí krvou. Upírske meno dostal pre jeho červené oči a akúsi pláštenku, ktorá spája jeho chápadla.
- Calyptra thalictri (moľa) - väčšina môľ sa živí nektárom z kvetov alebo šťavou z ovocia. Tento druh má vyvinuté špeciálne ústa, ktorými sa zavŕtava aj do kože stavovcov a dokonca aj človeka.
Sú všade okolo nás a živia sa vyciciavaním svojich obetí. Ľudská krv ich ale nezaujíma. Upírska améba (vampyrellidae amoebae) preniká do vnútra rôznych rias, húb aj malých zvierat.
Paleobiologička Susannah Porter z Kalifornskej univerzity v Santa Barbare skúmaním fosílií zistila, že tento miniatúrny upír žil na zemi už pred 740 miliónmi rokov.
Svoje zistenia uverejnila v štúdii v žurnále Proceedings of the Royal Society B.
Vo fosíliách z Veľkého kaňonu objavila pravidelné kruhové otvory.
"Podľa mojich informácií ide o najskorší priamy dôkaz o predátorskom správaní na eukaryotických organizmoch," hovorí Porterová v tlačovej správe Kalifornskej univerzity v Santa Barbare.
Upríske meno nemuseli améby získať iba podľa svojho spôsobu obživy.
Dnešné upírske améby si vyrábajú aj akési cysty na odpočívanie. Porterová a jej študenti preto žartovali, že majú aj vlastné rakvy. V ďalšom výskume sa chce zamerať na nájdenie týchto "rakvičiek" aj medzi fosíliami.
