Mnoho ľudí prechováva odpor k matematike. A možno ste tiež mali spolužiakov, ktorí sa na hodinách pýtali otázky ako: kto to kedy vymyslel? Alebo, načo mi to bude v živote?
Princípy matematiky však fungujú v prírode a človek ich iba dokázal objaviť a porozumieť im.
A aj keď si to možno neuvedomujeme, matematiku využívame denne: pri varení, pri nakupovaní či pri obyčajnom hode loptou. Alebo ráno, keď si prezeráte šatník a vyberáte si oblečenie na daný deň, používate kombinatoriku. Ak používate počítače a mobily, komunikujete s algoritmami.
Samozrejme, ak si to nevyžaduje vaše zamestnanie, niektoré komplikované matematické postupy použijete iba v škole na písomke. Pri matematike sú však oveľa dôležitejšie zručnosti, ktoré vás naučí – riešenie problémov a kritické myslenie.
Každý týždeň prinesieme jeden príklad, hlavolam alebo hádanku, kde si tieto zručnosti budete môcť vyskúšať. Riešenie nájdete vždy v odkaze na konci článku. Ak máte zaujímavý tip, napíšte nám na veda@sme.sk.
Hlavolam týždňa
Doma máte na stene hodiny, ktoré bijú každú hodinu - dva údery znamenajú dve hodiny, šesť úderov oznamuje šesť hodín. Jeden úder však okrem jednej hodiny zaznie aj každú polhodinu.
Raz sa v noci zobudíte a nechce sa vám otvoriť oči, aby ste sa pozreli, koľko je hodín. Zrazu počujete jeden úder. Aký najdlhší čas musíte zostať hore, aby ste vedeli, koľko je hodín?
