SME

Farebný elektronický papier zobrazí tisíce odtieňov

Do elektronických čítačiek zamieria farebné encyklopédie, časopisy a obrázkové magazíny.

(Zdroj: PIXABAY/CC)

SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Elektronický papier je jednou z najúspornejších technológií zobrazovania. Spotrebuje malé množstvo energie na vykreslenie obrazu, na jeho udržanie už napájanie nepotrebuje. O tom, že batéria vydrží na jedno nabitie týždne i mesiace, sa presvedčil nejeden používateľ elektronickej čítačky kníh.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Firma E Ink však ohlasuje novú éru zobrazovania. Po čiernobielych elektronických papieroch sa jej podarilo vyladiť technológiu aj pre farebné zobrazovanie. Každá jedna zo zobrazovacích buniek dokáže namiešať ktorýkoľvek z 32-tisíc odtieňov.

SkryťVypnúť reklamu

Miešanie farieb sa deje prostredníctvom pigmentov, ktoré sú v žltom, azúrovom, purpurovom a bielom odtieni uzatvorené v bunkách. Elektrickým poľom sa následne vrstvia a miešajú tak, aby vznikli konkrétne farby. Ak má vzniknúť modrá, navrchu sa pomieša azúrový pigment s purpurovým, pod ktorý sa navrství biely, aby cez neho nepresvital žltý. Pri čiernej sa zasa žltý, azúrový a purpurový vytlačia navrch bunky, aby pod sebou ukryli biely pigment.

Hoci firma podľa magazínu Mashable ukáže verejnosti 20 palcový papier s rozlíšením 2500x1600 zobrazovacích bodov, na trh začne technológia prenikať až v budúcom roku. Má sa stať základom informačných tabúľ, pri ktorých sa žiada farebné zobrazenie s veľmi dobrou čitateľnosťou. Hovorí sa napríklad o letiskách.

SkryťVypnúť reklamu

Bariérou pre nasadenie v čítačkách kníh a časopisov je zatiaľ pomalé vykresľovanie obrazu. Trvá dve sekundy, kým sa všetky štyri pigmenty preskupia tak, aby vo finále vyčarili výsledný obraz. Všetko sa však dá riešiť, a tak sa možno konečne dočkáme tabletov a notebookov, ktorých displeje budú pohodlne čitateľné i na terase na priamom slnku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 2
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


4
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu