MOUNTAIN VIEW, BRATISLAVA. Už niekoľko rokov chystá Google verejnosť na smartfón, ktorý má fungovať ako modulárna stavebnica. Vďaka štandardizovaným súčiastkam si ho každý vyladí podľa svojich potrieb.
Hoci projekt Ara mal odštartovať už v lete minulého roka v Portoriku, nakoniec z toho nič nebolo. Architektúra a dizajn zostarli a zdalo sa, že ambiciózny projekt nemá šancu na úspech. Moduly vypadávali, boli nespoľahlivé a s príliš objemnými rozmermi.
Teraz sa má všetko zmeniť. Firma redizajnovala celý projekt a upustila od úplnej modularity. Displej, procesor a základné senzory predsa len pevne osadia v ráme s čo najtesnejšou integráciou, aby boli zariadenia ľahké, rýchle a moderné.
Modulárne budú ostatné časti v štandardizovaných rozmeroch s univerzálnymi rozhraniami. Kto si pripojí šesť batérií, bude ich mať šesť. Kto sa rozhodne pre početné reproduktory, bude ich mať. Vývojári hovoria o tucte atraktívnych doplnkov, ktorých ponuka sa má rozrastať.
Kto má problémy s cukrovkou, jednoducho si priklikne glukometer, aby softvér strážil jeho zdravie. Moduly možno pripájať a odpájať za behu bez reštartu operačného systému, vyklopiť ich možno aj na povel. Poviete hlasovému asistentovi aby vyhodil GPS kocku a ona vypadne von.
Vývojári sa majú k prvým kusom dostať už na konci tohto roku, spotrebitelia si svoje telefóny budú môcť kúpiť už na budúci rok. Google sa snaží vytvoriť štandard, ktorý by mohol zaujať celé mobilné odvetvie. Hovorí sa o vysokopriepustnej zbernici s jednoduchým adresovaním periférií, ale aj o pevných napájacích štandardoch.
Ara má byť podľa BBC na trhu v niekoľkých veľkostných formátoch, ktoré majú kopírovať ponuku štandardných softvérov a tabletov.