SME

Postavia horu, ktorá má do púšte priniesť dážď

Projekt, ktorý je zatiaľ vo výskumnej fáze je jednou z metód ako zachrániť Spojené arabské emiráty pred úplným suchom.

Prirodzená hora "Fossil rock" v emiráte Šardžáh.Prirodzená hora "Fossil rock" v emiráte Šardžáh. (Zdroj: Ilustračné foto - wikimedia/CC)

BRATISLAVA. Nedostatok zrážok, teplota ovzdušia nad 37 stupňov Celzia a vysoká spotreba vody. Všetky tieto faktory vedú k tomu, že prirodzené zdroje vody v Spojených arabských emirátoch (SAE) čoskoro úplne vyschnú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lídri krajiny sa tomu rozhodli predísť rôznymi opatreniami. V poľnohospodárstve používajú upravenú odpadovú vodu, zmenili poplatky za vodu, tak aby ľudia viac premýšľali o jej využívaní. Minulý rok tiež minuli viac ako 500-tisíc eur na vytváranie umelého dažďa, pomocou postrekovania oblakov chemikáliami, ktoré kondenzujú vodu a vedú k tvorbe zrážok.

SkryťVypnúť reklamu

Najnovšie majú však SAE veľké ambície - chcú postaviť horu, ktorá má do krajiny priniesť viac zrážok. Využijú na to prirodzený jav – vlhký vzduch stúpa nahor po jednej strane hory, kde sa vo výške ochladí a vytvorí mraky, z ktorých potom na druhej strane hory prší.

V súčasnosti je tento projekt iba vo výskumnej fáze – SAE do neho podľa týždenníka Arabian Business  investovali viac ako 350-tisíc eur. Ako môže ľuďmi postavená hora ovplyvniť počasie v oblasti pre nich skúma Národné centrum pre atmosférický výskum v USA.

Mnohí odborníci tento plán kritizujú už v počiatočnej fáze. Umelé ovplyvňovanie počasia podľa nich krajine nepomôže a mala by sa zamerať skôr na iné metódy ochrany vody.

„Spojené arabské emiráty sú púšťou pre ich veterné podmienky vyplývajúce z globálnej atmosférickej cirkulácie a akákoľvek hora to nezmení,“ povedal pre web Vocativ fyzik Raymond Pierrehumbert z Oxfordskej univerzity.

SkryťVypnúť reklamu

Pierrehumbert ale dodáva, že z tejto iniciatívy by mohlo vzísť aspoň pochopenie toho, prečo toto teplé a vlhké prostredie ohraničené oceánom dostáva tak málo zrážok. 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu