Štyridsiatka dobrovoľníkov z rôznych kútov Spojených štátov na videu sleduje, ako sa zlodej vláme do cudzieho obydlia.
O dvadsaťštyri hodín neskôr za nimi prídu výskumníci znova. Ukážu im fotografie rôznych podozrivých a sledujú, ako sa budú dobrovoľníci správať. Vedci skúmajú, kam sa budú pozerať ich oči a predovšetkým koho ľudia určia za páchateľa trestného činu.
Ukazuje sa, že väčšina účastníkov simulovaného pokusu s očitými svedkami vôbec neoznačila zlodeja, prípadne tvrdí, že medzi podozrivými sa vlamač nenachádza.
Jedno zistenie je však ešte dôležitejšie: podľa zborníka z odborného sympózia nastávala správna identifikácia podozrivého častejšie vtedy, ak boli svedok aj páchateľ rovnakej rasy. Napokon, čosi podobné ukázal aj výskum s obchodníkmi, ktorí lepšie spoznávali zákazníkov tej istej rasy.
Medzirasový efekt
Jeden ako druhý, všetci sú rovnakí. Alebo sa nám aspoň takí zdajú a mávame problém naozaj odlíšiť jedného od druhého.
Ak občas mávate podobné pocity pri iných rasách, trebárs v prípade obyvateľov Ázie či Afriky, vaša lenivosť a nepozornosť sú v skutočnosti iba čiastočným vysvetlením. Druhou časťou je totiž spôsob, akým fungujú naše vnímanie a náš mozog.
Výsledkom je, že nielen ťažšie odlišujeme od seba rôznych ľudí inej rasy (ako tá naša), no v prípade zhody si presnejšie pamätáme aj detaily. A pamätáme si lepšie.
Prečo?
Naivné vysvetlenie by asi znelo, že dôvodom je spôsob, akým ľudia žili v minulosti. Zvyčajne sa pohybovali v malých príbuzných skupinách, kde si boli navzájom veľmi podobní.
Bolo preto dôležité, aby sme našich blízkych dokázali od seba odlíšiť, kým cudzinci mohli byť prakticky akýkoľvek – stále to boli cudzinci.
V skutočnosti je však celé vysvetlenie podstatne zložitejšie a zaujímavejšie. Aj keď určite vychádza z evolučných dôvodov platných v prípade nášho druhu.
Už pred sto rokmi Gustave A. Feingold prišiel s výskumom, ktorý opisuje vplyv prostredia na určovanie osôb a vecí. Všimol si, že ľuďom prídu iní ľudia odlišnej rasy rovnakí. A platí to najmä v prípadoch, keď sa s inými rasami pravidelne nestretávame.
Následne výskumníci tento fenomén nazvali medzirasovým efektom (cross-race effect).