SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Orange už akciové mobily neblokuje, EuroTel áno

BRATISLAVA - Spoločnosť Orange už vôbec neblokuje akciové mobilné telefóny. SIM kartu iných mobilných operátorov môžu vo svojich aparátoch používať tak zákazníci, ktorým za využívanie služieb chodí faktúra, ako aj majitelia akciových Prima balíkov. ...

Akciový mobil zakúpený v EuroTeli konkurenčnú SIM kartu neprijme. FOTO SME - PAVOL MAJER

BRATISLAVA - Spoločnosť Orange už vôbec neblokuje akciové mobilné telefóny. SIM kartu iných mobilných operátorov môžu vo svojich aparátoch používať tak zákazníci, ktorým za využívanie služieb chodí faktúra, ako aj majitelia akciových Prima balíkov. Iba na služby Orangeu sú obmedzené aparáty, ktoré firma predáva v rámci služby Priamka linka. EuroTel blokuje bez rozdielu všetky dotované mobilné telefóny.

Blokovanie mobilných aparátov malo zaistiť, že sa telefón nebude používať v konkurenčnej mobilnej sieti. Keď sa do akciového mobilného telefónu EuroTelu vloží karta Orangeu, aparát ju neprijme. Naopak, ročný dotovaný aparát Orangeu kartu EuroTelu prijal bez najmenších problémov.

"Posledný telefón z ponuky, ktorý bol blokovaný, je GDP 02 (stolový aparát pripomínajúci klasické pevné telefóny, pozn. red.). Blokované sú už len tie kusy, ktoré predávame zo súčasných skladových zásob," povedal hovorca Orangeu Peter Tóth, podľa ktorého by už ďalšia dodávka týchto mala byť neblokovaná.

Prečo prax blokovania akciových telefónov pretrváva v EuroTeli, sme sa nedozvedeli. Predstavitelia spoločnosti totiž na naše otázky neodpovedali.

Firmy po uplynutí dvojročnej lehoty mobil bezplatne odblokujú. Stačí, ak zákazník, ktorý dostáva faktúry, navštívi predajné miesto firmy. V Orangei, ktorý už mobily dva roky neblokuje, vypíše žiadosť a poštou dostane odblokovací kód s inštrukciami na použitie. Dotované telefóny s Prima kartou operátor neodblokováva vôbec, necháva to na špecializované firmy.

EuroTel aparát odblokuje priamo na zákazníckom mieste. Niektoré zariadenia musí poslať do autorizovaného servisu, čím sa celý proces natiahne na niekoľko dní. Preto si zákazník po zložení niekoľkotisícovej zálohy môže požičať aparát od operátora.

Mnohí zákazníci si však aparát z rôznych príčin odblokovali ešte pred uplynutím dvojročnej viazanosti. Za dvesto až tristo korún takúto službu ponúka takmer každý servis. Zákazník odblokovaním mobilu pred uplynutím stanovenej lehoty riskuje iba to, že stratí nárok na bezplatné záručné opravy. Pracovník EuroTelu sa však neoficiálne vyjadril, že pri záručnej oprave predčasné odblokovanie ignorujú, pokiaľ zákazník využije priamo služby autorizovaného servisu, teda neposiela prístroj do opravy cez pobočku mobilného operátora.

Mobilných operátorov zaujíma podstatne viac, či akciový zákazník využíva ich služby, čím spláca dotovanú cenu telefónu. Preto dodatky pri kúpe akciového mobilu postihujú niekoľkotisícovými poplatkami klientov, ktorí prestanú služby operátora využívať. (dc)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G

Namiesto veľkých zmien prišla evolúcia.

V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu

Vek maľby prasaťa sa odhaduje minimálne na 45 500 rokov.

Jaskynná maľba prasaťa celebského na Sulawesi.