Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.
Je priesvitné, silnejšie ako sklo aj lepší izolant, a v prírode sa rozloží rýchlejšie ako plast. Nový materiál, ktorý v budúcnosti môže nahradiť sklo a optické materiály, však veľmi dobre poznáte – je to drevo. Vedci z Marylandskej univerzity v College Parku ho predstavili v žurnále Advanced Materials.
Aby drevo stratilo svoju farbu a spriesvitnelo, vedci ho najprv dve hodiny varili v roztoku vody, hydroxidu sodného a iných chemikálií. Odstránili tak molekulu lignín, ktorá dáva drevu jeho farbu. Potom na priesvitné drevo vyliali epoxidovú živicu, ktorá ho urobila šesťkrát silnejším.
Upravené drevo si zachovalo svoju štruktúru – mikrokanáliky, ktoré predtým viedli do stromu živiny, v priesvitnom materiáli môžu slúžiť na prenos častíc svetla.
„V tradičných materiáloch sa svetlo rozptyľuje,“ hovorí pre portál Engadget spoluautor výskumu Liangbing Hu. „Ak máte tento efekt „vlnovodu“ v dreve, dostane sa vám do domu viac svetla.“
Nový materiál má zatiaľ niekoľko problémov: nie je dokonale priesvitný a techniku sa vedcom podarilo využiť zatiaľ len pri malých kusoch dreva s rozmermi zhruba 13x13 cm a s hrúbkou najviac jeden centimeter.
Nastáva tiež otázka, či je naozaj ekologické rúbať stromy na výrobu materiálu, ktorý by nahradil tisícky rokov používané sklo.
