Ako píše v sobotňajšom vydaní odborný časopis New Scientist, budík SleepSmart monitoruje spánkový cyklus spiaceho a zobudí ho až vtedy, keď spáč dosiahne fázu ľahkého spánku. Takéto šetrné budenie by podľa tvorcov budíka malo zabezpečiť, že človek sa po prebudení cíti svieži a oddýchnutý.
Počas spánku prechádzame niekoľkými fázami spánkových stavov, ktoré sa opakujú približne každých 90 minút. Prvou fázou je ľahký spánok, potom hlboký spánok a nakoniec tzv. fáza REM, ktorá sa vyznačuje rýchlym pohybom očí, pri ktorej spiaci človek sníva. Fáza, v ktorej sme zobudení, má vplyv na to, ako sa po zobudení cítime. Budíček počas ľahkého spánku zvyšuje pravdepodobnosť, že budeme čulejší a energickejší.
Pri používaní budíka SleepSmart si človek nasadí na hlavu čelenku so zabudovanými elektródami a mikroprocesorom, pomocou ktorých budík zaznamenáva mozgové vlny produkované počas jednotlivých fáz spánku. Pred usnutím si človek naprogramuje čas, kedy najneskôr potrebuje vstať, a budík sa už postará o to, aby ho zobudil počas poslednej fázy ľahkého spánku pred zadanou hodinou.
S nápadom prišla skupina študentov Brownovej univerzity na Rhode Islande, ktorých priateľ sa sťažoval, že zle spáva a budí sa unavený, čo má neblahý vplyv na jeho študijné výsledky. Študenti už takmer dokončili prototyp budíka SleepSmart a plánujú produkt uviesť na trh na budúci rok.