
Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.
Na našej obežnej dráhe sa nachádza množstvo odpadu. Väčšinu tam priniesli ľudia. V roku 2009 Európska vesmírna agentúra (ESA) odhadovala, že okolo Zeme obieha 170 miliónov odpadkov menších ako jeden centimeter, pol milióna odpadkov medzi jedným a desiatimi centimetrami a zhruba 29-tisíc kusov väčších ako desať centimetrov.
Práve tie najväčšie sú veľkou hrozbou nielen pre družice na obežnej dráhe Zeme, ale aj pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Pri zrážke by sa mohli rozpadnúť a spôsobiť ešte väčšie množstvo odpadu.
Menšie objekty nie sú až také nebezpečné, no aj tie môžu ISS spôsobiť škody. Jeden z následkov takejto zrážky, ktorá sa stala minulý mesiac, odfotil astronaut Tim Peake v module Copula. Sedemmilimetrovú prasklinu spôsobil zrejme malý kovový úlomok, ktorý nebol väčší ako niekoľko tisícin milimetra, informuje ESA.
„Často sa ma pýtajú, či do ISS niekedy naráža vesmírny odpad. Áno – toto je prasklinka na jednom z okien v module Cupola, som rád, že okná sú štyrikrát presklené,“ napísal Peake v príspevku na twitteri.