BRATISLAVA. "Ohnivé ústa" (Mouth of Fire), tak by 15-ročný William Gadoury nazval Mayské mesto, ktoré sa mu podarilo objaviť vďaka hviezdnym konšteláciám a mapám známych mayských miest. Podľa odborníkov však archeológ samouk v skutočnosti objavil len obyčajné pole.
O archeológiu sa mladý Kanaďan začal zaujímať v roku 2012, keď mal podľa mayského kalendára nastať koniec sveta. Pri skúmaní máp a hviezd si všimol, že niektoré hviezdy ukazovali priamo na mayské náleziská.
Hviezdne mestá
"Nechápal som, prečo Mayovia stavali svoje mestá ďaleko od riek, na neobrobených miestach a v horách," vysvetľuje Gadoury v rozhovore pre kanadský Le Journal de Montreal.
"Museli mať iný dôvod a keďže uctievali hviezdy, napadlo mi overiť moju hypotézu. Bol som naozaj prekvapený a nadšený, keď som si uvedomil, že najjasnejšie hviezdy zo súhvezdí sú spárované s najväčšími mestami."
Pri jednom zo súhvezdí však zistil, že tretia hviezda ukazuje na miesto, kde žiadne mesto neleží. Myslel si preto, že v hlbokej džungli na Yucatánskom polostrove v Mexiku objavil stratené mesto mayskej civilizácie.
Jeho hypotézu mu pomohli overiť astronómovia z kanadskej vesmírnej agentúry. Satelitné zábery od NASA a japonskej vesmírnej agentúry na mieste skutočne odhalili prítomnosť geometrických štruktúr - predpokladali, že ide o starovekú mayskú pyramídu a tridsať menších štruktúr.
Kukurica a marihuana
Správa o stratenom meste, ktoré objavil len 15-ročný amatérsky archeológ, okamžite obletela svetové médiá a vtedy sa začali ozývať mnohí odborníci. Gadoury podľa nich neobjavil žiadne veľké mayské mesto.
Geoffrey E. Brawell, antropológ z Kalifornskej univerzity v San Diegu, ktorý miesto videl aj na vlastné oči, to naisto. "Nie sú to mayské pyramídy," hovorí pre Gizmodo. "Buď sú to opustené kukuričné polia alebo využívané marihuanové polia."
O kukuričných poliach hovorí aj Thomas Garrison, antropológ z univerzity v Dornsife. Zistil to z pohľadu na satelitné zábery. "Dúfam, že tento mladý učenec uvažuje o pokračovaní na univerzitnej úrovni, takže jeho ďalší objav (a tých bude ešte veľa) bude naozaj zmysluplný," povedal Garrison pre portál Gizmodo.
Amatérsky archeológ by sa v ďalšom štúdiu mohol zamerať na diaľkový prieskum Zeme, ktorý vlastne využil aj pri náleze údajného mesta. Je to moderná metóda získavania informácií o objektoch a javoch na Zemi, bez toho, aby výskumník musel tieto miesta navštíviť. Stačia na to letecké alebo satelitné snímky.
Techniku využili napríklad aj pri skúmaní regiónu Petén v hustej džungli na severe Guatemaly, ktorý bol centrom mayskej civilizácie počas mayského klasického obdobia (250 pred Kr. – 900 po Kr.).
DOI: 10.1017/S0956536103141041